Podívali jsme se, kdo má nejvíce žen na první pozici kandidátek do Sněmovny. Výsledky jsou překvapivé

pekarova adamova
Jediná lídryně kandidátky koalice SPOLU (Markéta Pekarová Adamová)
Foto: Facebook Markéty Pekarové Adamové
Autor: Simona Dvořáčková4. 8. 2021

Některé strany otevřeně mluví o zavedení kvót pro ženy v politice, protože je u nás všeobecně v politice málo zastoupených žen. Důvody mohou být různé. Vysvětlení může být i jednoduché, že se prostě ženy do politiky nehrnou tolik co muži.

reklama

Nicméně některé subjekty i dnes ukazují, že ženy u nich mají šanci stejně jako muži.

Ženy na prvním místě kandidátek

Politické subjekty musely do 3. srpna v 16 hodin odevzdat kandidátní listiny. Podívali jsme se tak na to, kolik žen je na první pozici kandidátek u stran a hnutí, které budou bojovat o hlasy voličů v letošních volbách do Poslanecké sněmovny.

Hnutí ANO

U hnutí ANO povede Jihomoravskou kandidátku ministryně financí Alena Schillerová, v Královéhradeckém kraji zase ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Dále pak v Libereckém kraji Jana Pastuchová, v Plzeňském kraji Ivana Mádlová a v Karlovarském kraji Jana Mráčkovíá Vildumetzová.

Výsledek: 5 žen

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Koalice SPOLU vyšle do boje na prvním místě pouze jedinou ženu, zato výraznou. Je to možná způsobené tím, že v koalici 3 stran je jednoduše mnoho kohoutů na jednom dvorku. V Praze tak bude lídrem kandidátky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Výsledek: 1 žena

Koalice Piráti a Starostové

Koalice Pirátů a Starostů je na tom o jedno místo lépe než předchozí koalice. Z prvního místa na kandidátce v Praze zabojuje Pirátka Olga Richterová, na Vysočině se bude o hlasy voličů ucházet z prvního místa také Pirátka Blanka Lednická.

Výsledek: 2 ženy

Hnutí SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie vyšle pod křídly Tomia Okamury do voleb z první pozice Vladimíru Lesenskou v Královéhradeckém kraji, dále Karlu Maříkovou v Karlovarském kraji, Marii Pošarovou v Plzeňském kraji a Ivetu Štefanovou v Jihočeském kraji.

Výsledek: 4 ženy

KSČM

Komunisty bude z prvního místa v Praze hájit Marta Semelová, v Jihočeském kraji Alena Nohavová, ve Zlínském kraji Marie Pěnčíková a v Pardubickém kraji Květa Matušovská.

Výsledek: 4 ženy

ČSSD

V Praze povede sociální demokraty z prvního místa ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ve Zlínském kraji Alena Gajdůšková a v Pardubickém kraji Alena Šírová.

Výsledek: 3 ženy

Hnutí Přísaha

Přísaha Roberta Šlachty, za kterou kandidují i expolicisté, vyšle v Plzeňském kraji na první místě Nicole Fryčovou, v Jihočeském kraji Ivanu Kerlesovou a Libereckém kraji Jaroslavu Pauchovou. Na Vysočině se poté bude z prvního místa ucházet o hlasy voličů Karolína Kubisková a v Pardubickém kraji Zdeňka Víchová.

Výsledek: 5 žen

Finální výsledek

V našem průzkumu ve srovnání s ostatními nedopadly vůbec dobře obě dvě koalice, kde u Pirátů a Starostů obsadily pozici lídra kandidátky jen 2 ženy. U koalice SPOLU je to pak pouze samotná Markéta Pekarová Adamová, která měla první místo jako předsedkyně jedné ze stran prakticky jisté.

Vítězi jsou hnutí ANO a Přísaha Roberta Šlachty. Těsně pod vrcholem se umístilo překvapivě i hnutí SPD, které v zásadě odmítá veškeré kvóty, a také KSČM

1. ANO – 5 žen
1. Přísaha – 5 žen
3. SPD – 4 ženy
3. KSČM – 4 ženy
5. ČSSD – 3 ženy
6. koalice Piráti a Starostové – 2 ženy
7. koalice SPOLU – 1 žena

Vítěz: ANO a Přísaha5 žen
Propadák: koalice SPOLU1 žena

Hodnocení jsme prováděli pouze u subjektů, které dosahují u různých agentur v průměru alespoň 5 % voličských preferencí.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Scandaal66
Scandaal66
11 měsíců

Myslím že bez bab to bude lepší…

Luboš
Luboš
1 rok

Ještě kvóty pro menšiny a LGBT a pak možná půjdu volit

Rostislav
Rostislav
1 rok

LAVMANŠAVT NEVOLIT.

Rostislav
Rostislav
1 rok

BYT tám takove ludry jak je Pekarová Němcová Richterová tak lepe bezbab.

Petr
Petr
1 rok

Ono to bude tím, že jsou ženy více pragmatické a když vidí tu sebranku kolem sebe tak raději do politiky nejdou.
Sami vidíme co jsou zač ty které v politice máme : Pekarová-Adamová, Richterová, Němcová, Černochová a další. Stačí je vidět a pokud začnou hovořit je to hrůza jak může byt žena tak negativní.

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

Poslouchat chvíli Pekarovou, Richterovou,Němcovou, Langšádlovou atd., tak to je někdy o nervy. Nic než prázdnota, možná ego proložené frázemi o ničem. Než takové ženy v politice, tak radši nic !!!

reklama
9
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x