Pirátská loď se potápí. Volby by vyhrálo hnutí ANO před koalicí Spolu

piratska lod
Pirátská loď na vlajce Pirátské strany
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek1. 8. 2021

Volby by podle nového průzkumu agentury CVVM vyhrálo vládní hnutí ANO před koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Pirátská koaliční loď, ve které plují Piráti společně s hnutím STAN, se podle několika posledních průzkumů pomalu, ale jistě potápí.

reklama

Ještě v březnu dosahovala koalice Pirátů a Starostů preference až 34 % a s výrazným náskokem tak vedla i před dlouholetým hegemonem naší politické scény, kterým je hnutí ANO. Ivan Bartoš se tehdy začínal chystat na roli budoucího premiéra. Dalo by se však říct, že první vyhrání z kapsy vyhání.

Od té doby totiž přišlo zahájení kampaně a představení programu, který lidé v takové míře, která by korespondovala s takto vysokými preferencemi, neakceptovali. Ať už jde o tlak na přijetí eura, legalizaci konopí, sňatky homosexuálů či třeba online volby.

Podle posledního průzkumu agentury CVVM by volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 23,5 % před koalicí Spolu, která by dosáhla na 21,5 %. Aź třetí by skončili Piráti se Starosty s 21 %. Do Poslanecké sněmovny by se také dostalo hnutí SPD, KSČM i ČSSD.

Proč Piráti ztrácejí?

Mnoho lidí, kteří by skrz svou frustraci ze špatného vývoje koronavirové epidemie tehdy v březnu volili Piráty a Starosty, si zřejmě začalo, a to především u Pirátů, uvědomovat jejich značnou levicovost a výrazný progresivismus, který není lidem v Česku zase tolik po chuti.

Koalici nepomohly ani některé historické či aktuální výroky představitelů Pirátské strany jako například europoslance, který by chtěl v EU většinové rozhodování, které by však v důsledku pro Česko znamenalo zavedení a realizaci migračních kvót, nebo také kontroverzní výrok Ivana Bartoše, že by mu nevadila muslimská Evropa.

Preferencím nepomohl jistě ani další europoslanec, který kritizoval zákrok policistů proti zdrogovanému muži v Teplicích, co zemřel po jejich zásahu na předávkování, či neuctivý příspěvek senátorky k pomníku obětem 2. světové války.

Na čele pelotonu se tak opět stabilně usadilo vládní hnutí ANO. Za poslední měsíce však výrazně posílila také druhá antibabišovská koalice Spolu, ke které pravděpodobně přešli voliči, kteří jsou zklamaní z koalice Pirátů a Starostů.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
helena kropová
helena kropová
11 měsíců

pirát bylvždy synonymem zla

Silesian
Silesian
11 měsíců

Piráti ??? To je trest za to , že se nemodlíte …říká babička…

reklama
2
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x