Poprask na olympiádě: Íránský střelec, který vyhrál zlatou medaili, je prý terorista

Magazín
Ze společnosti, celebrity a zajímavosti.
dzavad
Íránský sportovec Džavád Forúghí
Foto: Tasnimnews / Creative Commons / CC BY 4.0
Autor: Petr Karásek28. 7. 2021

Íránec Džavád Forúghí získal pro svou zemi ve své disciplíně historicky první zlatou medaili. Poprask však vzbudila informace o tom, že má být nejen sportovcem, ale také členem Íránských revolučních gard (IRGC), které USA považují za teroristy.

reklama

Džavád Forúghí svým výkonem 244,8 bodu ve střelbě vzduchovou pistolí získal nejen zlatou medaili, ale vytvořil zároveň i nový olympijský rekord. Udělení zlaté medaile však kritizuje íránská lidskoprávní organizace Společně za Navida.

Aktivistická skupina Společně za Navida je pojmenována po umučeném a popraveném šampionovi v řeckořímském zápase Navidu Afkarim, poté co se roce 2018 účastnil protivládních demonstrací.

Podle vyjádření, které aktivisté zaslali serveru The Jerusalem Post, je podle nich olympijský vítěz terorista, stejně jako všichni členové IRGC. “Udělení olympijské medaile íránskému sportovci, který je členem IRGC, je katastrofa nejen pro íránský sport, ale pro celou mezinárodní sportovní komunitu,” napsala skupina. Členy IRGC považují za teroristy i USA.

Forúghímu k zisku zlaté medaile poblahopřál i oficiální olympijský účet na Twitteru. Příspěvek však začaly brzy plnit mnohé kritické komentáře.

Skvělý sportovní počin jednačtyřicetiletého sportovce je tak značně zakalen, protože místo o velkém úspěchu se daleko více mluví o jeho působení v kontroverzních íránských ozbrojených složkách a o něm samotném jako o teroristovi.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Scandaal66
Scandaal66
10 měsíců

No od USA to nařčení íránského olympionika teroristou opravdu sedí… ještě by u něj v obýváku mohli najít nějaké chemické zbraně,jak mají ve zvyku…

Josef Mašek
Josef Mašek
1 rok

to je relativní…někdo je považuje za teroristy a někdo za vlastence…naštěstí si člověk může svobodně vybrat

reklama
2
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x