Prymula se shodl s vakcinologem Beranem: Lidé, co mají vysoké protilátky, by se nemuseli očkovat

byvaly ministr zdravotnictvi prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek25. 7. 2021

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se v debatě na CNN Prima News shodl s vakcinologem Jiřím Beranem na tom, že lidé, co mají vysoké protilátky, by se nemuseli za každou cenu očkovat. Primárně se podle nich mají očkovat lidé, co covid neprodělali.

reklama

Podpořili tak svým vyjádřením verdikt Nejvyššího správního soud, který označil za nezákonné, když ministerstvo zdravotnictví neuznává za bezinfekční lidi i ty, kteří mají v krvi po prodělání covidu prokazatelné protilátky. Podle Prymuly a Berana by se mohlo jednat například o hodnotu okolo 200 jednotek.

Ministerstvo protilátky uznávat nechce

Ministerstvo zdravotnictví však uznávat lidem bezinfekčnost na základě protilátek aktuálně nehodlá. “Na uznávání protilátek v tuto chvíli není odborný konsensus. Podle odborníků zatím není dostatek validních studií (nad rámec 180 dnů, po kterých je odborně uznána míra protilátek získaných proděláním onemocněním), které by určily, jaká hodnota protilátek je ještě ochranná, na jak dlouho a kdy se má vyšetření opakovat. Z těchto důvodu MZ zatím nemohlo zařadit mezi kritéria uznávání bezinfekčnosti hodnotu protilátek tak, jak NSS požaduje,” uvedla před pár dny mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Podle Prymuly by však měla zasednout odborná komise, která by určila bezpečnou hodnotu protilátek. “Měla by k tomu zasednout odborná skupina a jednoznačně stanovit další postup. U různých osob jsou různé hladiny, bezpečná hladina může být například 200 jednotek. Lidé s takovou hladinou budou považováni za imunní a nemuseli by se očkovat. Opatření NSS k tomuto směřuje,” řekl v debatě na CNN Prima News Prymula

Vyšetření na protilátky proti covidu stojí okolo 500 Kč a jako důkaz pro bezinfekčnost jej uznává například Rakousko. Vysoké protilátky mohou mít i lidé, kteří covid prodělali zcela bez příznaku, aniž by o tom věděli, a nemohou tak získat žádné aktuálně platné potvrzení o prodělání nemoci, protože v době svého nakažení neabsolvovali pozitivní PCR test.

V očkování by měli být prioritou senioři, říká Beran

“Kdo covid prodělal a má zhruba 200 až 400 jednotek protilátek, je úplně stejně chráněný, jako by byl očkován a je úplně zbytečné ho očkovat. Ti lidé musí být bráni úplně stejně jako očkovaní. Vakcína by se primárně měla aplikovat lidem, co covid neprodělali,” uvedl v debatě vakcinolog Beran.

„Potřebujeme proočkovat ještě několik set tisíc osob v populaci nad šedesát let, která přispívala k 98 procentům všech úmrtí. Kladu si otázku, jak to, že tito lidé ještě nebyli proočkováni. Nyní potřebujeme napnout všechny síly, abychom naočkovali téměř sto procent seniorů. Pokud by onemocnění začalo velmi těžce probíhat u mladších lidí a dětí, pak bych zvažoval očkovat i je. Nyní určitě ne,” dodal Beran.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Šulc
Martin Šulc
1 rok

A teď si představte, že já mám 11 měsíců po lehkém průběhu 1090 slovy tisíc-devadesát jednotek protilátek. Mohu doložit papírem z laborky. Takže si to ze školy asi pamatujete špatně. Imunita mi moc neklesá, naopak bude možná doživotní. Ale vy si raději v Praze na hlaváku na hajzlíku nechte něco píchnout, ať můžete k moři.

Martin Šulc upravil komentář před 1 rok
Josef Mašek
Josef Mašek
1 rok

mám v sobě komunistické vakcíny vyrobené v ČSSR a SSSR proti TBC, Černému kašli, Neštovicím, Obrně, Záškrtu, Slintavce, a dalším světovým leprám, které bývalý režim likvidoval a tak jsem ukončil i Covid dvojitým Pfizerem

pavelpavel
pavelpavel
1 rok

Svého času byl Prymula rektorem Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové a Beran mu dělal prorektora. Oba plukovníci, oba profesoři. Oba v jistém smyslu odborníci, ale následně především obchodníci. Na rozdíl od obchodníka Babiše oba nebyli agenty StB.

reklama
3
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x