Rakušan nám předvádí novou politickou kulturu v praxi. Pan “nikdy neodstoupím” začíná být politickou mrtvolou

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
rakusan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: STAN
Autor: Radek Polívka11. 8. 2022

Osud někdy napíše příběh, kdy se z nuly stane hrdina. Rakušanův příběh však jde přesně opačným směrem a nabírá na obrátkách. Z hrdiny, který zazářil v předvolebních debatách, kdy značně zastínil svého koaličního kolegu Piráta Bartoše a měl dost možná našlápnuto k tomu být i příštím premiérem, se stává politická mrtvola. Každým dnem, kdy Vít Rakušan setrvává ve funkci ministra vnitra, se tomuto stavu blíží čím dál víc.

reklama

Ale šéf hnutí STAN vysílá jasné signály, že neodstoupí. A to ani po své další politické blamáži, kdy jmenoval Petra Mlejnka do čela civilní rozvědky. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy se totiž Mlejnek stýkal s nesvéprávným (a v tomto čase obviněným) podnikatelem Redlem z kauzy Dozimetr.

Podle Rakušana nemáme podléhat honu na čarodějnice. No nevím, pane ministře. Redl se kolem hnutí STAN pohybuje opravdu ve velkém. Účelově nesvéprávný člověk jezdil na dovolené s bývalými místopředsedy hnutí Gazdíkem a Polčákem, měl pod palcem zlínskou buňku, která dohlížela na rodinný byznys s hazardem, a v Praze zase úkoloval bývalého náměstka primátora Hlubučka, který teď spolu s ním čeká ve vazbě.

K tomu všemu mohl Rakušan o problémovém Redlovi a jeho vztahu k hnutí STAN vědět již výrazně dříve, kdy jej na situaci okolo Hlubučka upozorňovala již dávno pražská radní Hana Marvanová. Vít Rakušan sice v posledních týdnech tvrdil, že o Redlovi a jeho aktivitách okolo STAN nevěděl, ale nyní sám dosadil do funkce šéfa civilní rozvědky člověka, který byl na Redla napojený také. Náhoda? V hnutí STAN je na můj vkus těch náhod souvisejících s podnikatelem Redlem poněkud mnoho.

Tak buď je Vít Rakušan úplně hloupý a neví, že se všichni kolem něj stýkají s obviněným podnikatelem, který v dřívějších dobách rozjížděl kšefty s Radovanem Krejčířem, anebo předseda STAN jen dělá, že je hloupý a o všem okolo Redla moc dobře ví a věděl. Upřímně nevím, co je z toho horší. Obojí je však dostatečně závažné pro to, aby Vít Rakušan nezůstal nadále v pozici ministra vnitra. A neměl jím zůstat už po vypuknutí kauzy Dozimetr, kdy ale začal pronášet jasně, že určitě neodstoupí.

A to je tedy už ta slibovaná nová politická kultura, pane ministře? Držet se pozice ministra vnitra za každou cenu? V opozičních lavicích byly apely i ze strany Rakušana na vyvození osobní politické odpovědnosti mnohdy opravdu bouřlivé, v pozici ministra už to očividně zas tak horké není. Jedno je však jisté – z politického talentu se stává politická mrtvola.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x