Slyšeli jsme novoroční projev předsedy vlády a vládního šéfa Senátu. Přidá se k nim za rok i prezident?

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
vystrcil fiala
Šéf Senátu Vystrčil a předseda vlády Fialy (oba ODS)
Foto: ODS
Autor: Simona Dvořáčková2. 1. 2023

První lednový den roku jsme měli možnost slyšet hned dva novoroční projevy, které byly svým způsobem divné. Nejprve jsme si totiž přes den vychutnali Miloše Vystrčila, který chválil, jak je všechno super a přesto, že nás drtí stále vysoká inflace a vysoké ceny energií, končili jsme dojmem, že se vlastně nic neděje. Večer jsme poté slyšeli Petra Fialu ze stejného vládního tábora, který to potvrdil ve stylu já na bráchu, brácha na mě.

reklama

Dosluhující prezident Miloš Zeman si místo novoročního projevu oblíbil takzvané vánoční poselství, které bylo vysíláno o svátcích po Štědrém dni. Nový prezident, který vzejde z letošních lednových voleb, se s velkou pravděpodobností vrátí po vzoru prvních porevolučních prezidentů Václava Havla s Václavem Klausem k tradicionalistickému termínu 1. ledna, a tedy novoročnímu projevu.

Za rok by tak mohla nastat ještě bizarnější situace než letos, kdy 1. ledna 2024 budou pronášet projev premiér Fiala z vládní ODS, předseda Senátu Vystrčil z vládní ODS a ještě je doplní do třetice i provládní prezident, kterého vládní koalice nyní před volbami podpořila – tedy jeden z trojice kandidátů Danuše Nerudová, Pavel Fischer nebo Petr Pavel.

Slyšeli bychom tak dost možná tři velmi podobné a spolu (možná i Spolu) souznící projevy bez větší oponentury. A takovou názorovou soudržnost na nejvyšších postech české politiky jsme dlouho neměli. Bylo by to však ku prospěchu?

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x