Splní se Pirátce Gregorové sen? Německá vláda vykročila vstříc Spojeným státům evropským

Glosa
olaf scholz
Budoucí německý kancléř Olaf Scholz
Foto: Michael Lucan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek3. 12. 2021

Nová německá vládní koalice sociálních demokratů, Zelených a liberálního FDP oznámila, že bude v rámci EU tlačit na vznik Spojených států evropských. Tato skutečnost zřejmě potěší Pirátskou europoslankyni Markétu Gregorovu, nepotěšila naopak europoslance ODS Jana Zahradila.

reklama

Sociální demokraté, Zelení a liberální FDP oznámili podle serveru Euractiv, že takzvaná semaforová koalice těchto třech stran bude tlačit na rozvoj plnohodnotné evropské federace, což není nic jiného než evropská obdoba USA.

A přesně takový progres je například snem Pirátské europoslankyně Markéty Gregorové, která se před rokem v rozhovoru pro server flowee vyjádřila, že by jednou dokonce chtěla být českou guvernérkou ve Spojených státech evropských.

Dokud Evropská unie fungovala pouze na bázi spolupráce evropských států v rámci volného pohybu osob, kapitálu, zboží a služeb, vše fungovalo bez problémů. Jakmile však začala unie prohlubovat integraci a nařizovat jednotlivým zemím, jak to má u nich vypadat, začali se množit i její odpůrci. Příkladem toho je dokonaný brexit.

Je poměrně pravděpodobné, že snaha nové německé vlády o federalizaci EU přinese napříč státy unie ještě větší vlnu odporu, která by mohla v extrémním případě vyústit i v exitus dalších členských států.

Proti federalizaci EU se již vymezil europoslanec z ODS Jan Zahradil. “Evropská federace je absolutně nepřijatelná. Naše strany a vlády udělají cokoliv, co bude třeba, aby tuto myšlenku zablokovali. EU se nesmí stát superstátem, právě naopak: musí respektovat suverenitu členských států,” napsal na Twitteru Zahradil, který je součástí frakce Evropských konzervativců.

Uvidíme, jak dlouho za těchto okolností vydrží novému premiérovi Fialovi jeho jednoznačná slova o tom, že naše místo je jedině v EU, protože to vypadá, že být jednoznačně v EU, bude do budoucna znamenat, stát se v určité formě malou a bezvýznamnou součástí Spojených států evropských. Chce přesně tohle Petr Fiala? Konzervativnější křídlo ODS, zdá se, že ne.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x