Splní se Pirátce Gregorové sen? Německá vláda vykročila vstříc Spojeným státům evropským

Glosa
Upozorňujeme čtenáře, že následující text není článkem zpravodajským, ale publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
olaf scholz
Budoucí německý kancléř Olaf Scholz
Foto: Michael Lucan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek3. 12. 2021

Nová německá vládní koalice sociálních demokratů, Zelených a liberálního FDP oznámila, že bude v rámci EU tlačit na vznik Spojených států evropských. Tato skutečnost zřejmě potěší Pirátskou europoslankyni Markétu Gregorovu, nepotěšila naopak europoslance ODS Jana Zahradila.

reklama

Sociální demokraté, Zelení a liberální FDP oznámili podle serveru Euractiv, že takzvaná semaforová koalice těchto třech stran bude tlačit na rozvoj plnohodnotné evropské federace, což není nic jiného než evropská obdoba USA.

A přesně takový progres je například snem Pirátské europoslankyně Markéty Gregorové, která se před rokem v rozhovoru pro server flowee vyjádřila, že by jednou dokonce chtěla být českou guvernérkou ve Spojených státech evropských.

Dokud Evropská unie fungovala pouze na bázi spolupráce evropských států v rámci volného pohybu osob, kapitálu, zboží a služeb, vše fungovalo bez problémů. Jakmile však začala unie prohlubovat integraci a nařizovat jednotlivým zemím, jak to má u nich vypadat, začali se množit i její odpůrci. Příkladem toho je dokonaný brexit.

Je poměrně pravděpodobné, že snaha nové německé vlády o federalizaci EU přinese napříč státy unie ještě větší vlnu odporu, která by mohla v extrémním případě vyústit i v exitus dalších členských států.

Proti federalizaci EU se již vymezil europoslanec z ODS Jan Zahradil. “Evropská federace je absolutně nepřijatelná. Naše strany a vlády udělají cokoliv, co bude třeba, aby tuto myšlenku zablokovali. EU se nesmí stát superstátem, právě naopak: musí respektovat suverenitu členských států,” napsal na Twitteru Zahradil, který je součástí frakce Evropských konzervativců.

Uvidíme, jak dlouho za těchto okolností vydrží novému premiérovi Fialovi jeho jednoznačná slova o tom, že naše místo je jedině v EU, protože to vypadá, že být jednoznačně v EU, bude do budoucna znamenat, stát se v určité formě malou a bezvýznamnou součástí Spojených států evropských. Chce přesně tohle Petr Fiala? Konzervativnější křídlo ODS, zdá se, že ne.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x