STAN navrhuje volební právo už od 16 let. Lídr jejich koalice byl však ještě v 29 letech mladicky nerozvážný

ivan bartos mlady
Lídr koalice Pirátů a Starostů Ivan Bartoš v mladším věku
Foto: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Autor: Radek Polívka8. 7. 2021

Je to paradox. Poslanci Starostů navrhli, aby na komunální úrovni mohli volit lidé už od 16 let. Pirát Ivan Bartoš, který je lídrem koalice a jejich kandidátem na premiéra, přitom o sobě nedávno tvrdil, že byl ještě v 29 letech mladicky nerozvážný.

reklama

Ivan Bartoš v 29 letech prohlašoval, že by mu nevadilo, kdyby Evropa byla za pár let muslimská. “Přál bych si, aby byl svět skutečně bez hranic, podobně jak snad ještě chvíli bude Internet. Migrace je přirozená věc. Jestli, a to již vidíme ve Francii i Německu, má být Evropa do 10-15 let muslimská, nemám s tím problém,” napsal v roce 2009 na veřejném pirátském fóru Bartoš.

Když kandidáta koalice Pirátů a Starostů na premiéra s tímto dřívějším názorem konfrontovala CNN Prima News, tak Ivan Bartoš nedávno uvedl, že teď už má jiný názor a ve svých 29 letech se jednalo pouze o akt mladické rebelie.

Paradoxem tedy je, že předvolební koaliční partner Pirátů hnutí STAN nyní místo opatrnosti navrhuje zpřístupnit volební právo více mladicky nerozvážným lidem již od 16 let. Samozřejmě ne každý mladý člověk musí být nutně mladicky nerozvážný, jako byl ještě v 29 letech Ivan Bartoš, ale je pravděpodobné, že člověku v 16 letech, který teprve nedávno nastoupil na střední školu, bude chybět určitý životní nadhled.

Hranice 16 let, kterou navrhují Starostové, označuje období přechodu ze základní na střední školu – většinou se tak jedná o studenty 1. ročníku střední školy. Současná hranice volebního práva od 18 let označuje hranici dospělosti, kdy jde většinou o studenty 3. ročníků středních škol.

A jaké jsou další potenciální hranice použitelné k úvaze o volebním právu? Ve 20 letech je člověk po maturitě a nastupuje na vysokou školu či do zaměstnání. 26 let je poté maximální hranice, kdy je možné se považovat za studenta – v tomto věku by měl mít člověk vystudovanou vysokou školu, nebo již několik let pracovat či podnikat.

Od kolika let by mělo být volební právo?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Rybička
Rybička
1 rok

Kdo chce znehodnotit jeden ze stěžejních pilířů demokracie,t.j.svobodné volby posune hranici práva volit do věku,kdy člověk není společensky a morálně ještě vyzrálý aby jeho rozhodnutí měla osobní váhu a spolehlivost. A proto některé pol.živly volají nechte volit i děti s nimi si lehce poradíme a demokracie bude jen naše.

viktor vorba
viktor vorba
1 rok

Starostové a Piráti už nemůžou podvodem ovlivnovat volby , tak chtějí nalákat mladé 16 leté děti aby se udrželi u koryt. Můj názor je, že volby jsou vždy zmanipulované podle zadání .

Jindřich
Jindřich
1 rok

Od 16 ? To je málo. Kojencům z Prahy bych umožnil volit už po šestinedělí.

Jana
Jana
1 rok

no jasně, tyhle naprosto v současné době nevyzrálé jedince, kteří se chtějí jenom bavit, žijí jen díky tomu jak na ně dřou rodiče, nebo je živí ulice, co akorát vidí chlast, trávu…teda omlouvám se těm slušným co si jdou poctivě za svým cílem…studiem, sportem, ….no bohužel v dnešní rádoby demokratické době se neustále rozevírají nůžky vzdělanosti, a těch slušných a cílevědomých je stále méně..tak tihle co rostou jako dříví v lese, neučí se , šak si dojdou pro dávky, a to jim na chlast a drogy nějak vystačí, zbytek nakradou, zmlátí nějaké důchodce a oberou je…….jo tak to je volební síla na kterou míří Piráti!!!!!..tak ti by samozřejmě té pirátské chátře naházeli hlasy, protože chtějí legalizovat trávu, a vůbec ten soc. systém pořád cpát dávky těm co nepracují, neposílají haranty do škol a živí je plození další chátry….

Novák
Novák
1 rok

Chtějí to jen z 1 duvodu ! 16 leté mladé telata jsou lehce ovlivnitelní a oni by je mohli oblbnout aby volili tu jejich zkur.. stranu která momentálně má 3.4% a nebýt zcela učelovému spojení s Ods tak by konečně skončila v Ps a táhla by do horoucích pekel kam patří s Top09 již dávno !!!

lubajs
lubajs
1 rok

Možnost volit od 16 tu už prosazovali zelení. Ti zelení šmejdi i teď jejich kámoši stejného ražení z koalice STAN a Pirátů chtějí volby prostě ochcat. Ti moc dobře vědí, že mlaďochy lze mnohem lépe oblbnout líbivými frázemi a pokrokovými ideály. O to jim jde, šmejdům.

Edgar cayse
Edgar cayse
1 rok
Reply to  lubajs

Ti uz vedi ,ze budou vladnout stejne jako to vedel havel uz v 87 jen bylo treba se domluvit s komousama a estebakama jak nato aby tomu lide uverili — 100% nebude zverejneno nevadi pravda si stejne cestu najde jen sacher ruml .

Novák
Novák
1 rok
Reply to  lubajs

To jim nesmí projíd !!! Naopak volební právo by mělo být od 21 do maximalně 80 let a jen občanu trvale žijicích v Čr a ne aby 290 tis. jich mohlo volit z celého světa a ovlivňovat volby v zemi kde nežijí !!! Právě díky nim se v roce 2017 zachranila v Ps ta zkur… Top09 !!!

reklama
14
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x