STAN navrhuje volební právo už od 16 let. Lídr jejich koalice byl však ještě v 29 letech mladicky nerozvážný

ivan bartos mlady
Lídr koalice Pirátů a Starostů Ivan Bartoš v mladším věku
Foto: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Autor: Radek Polívka8. 7. 2021

Je to paradox. Poslanci Starostů navrhli, aby na komunální úrovni mohli volit lidé už od 16 let. Pirát Ivan Bartoš, který je lídrem koalice a jejich kandidátem na premiéra, přitom o sobě nedávno tvrdil, že byl ještě v 29 letech mladicky nerozvážný.

Ivan Bartoš v 29 letech prohlašoval, že by mu nevadilo, kdyby Evropa byla za pár let muslimská. “Přál bych si, aby byl svět skutečně bez hranic, podobně jak snad ještě chvíli bude Internet. Migrace je přirozená věc. Jestli, a to již vidíme ve Francii i Německu, má být Evropa do 10-15 let muslimská, nemám s tím problém,” napsal v roce 2009 na veřejném pirátském fóru Bartoš.

Když kandidáta koalice Pirátů a Starostů na premiéra s tímto dřívějším názorem konfrontovala CNN Prima News, tak Ivan Bartoš nedávno uvedl, že teď už má jiný názor a ve svých 29 letech se jednalo pouze o akt mladické rebelie.

Paradoxem tedy je, že předvolební koaliční partner Pirátů hnutí STAN nyní místo opatrnosti navrhuje zpřístupnit volební právo více mladicky nerozvážným lidem již od 16 let. Samozřejmě ne každý mladý člověk musí být nutně mladicky nerozvážný, jako byl ještě v 29 letech Ivan Bartoš, ale je pravděpodobné, že člověku v 16 letech, který teprve nedávno nastoupil na střední školu, bude chybět určitý životní nadhled.

Hranice 16 let, kterou navrhují Starostové, označuje období přechodu ze základní na střední školu – většinou se tak jedná o studenty 1. ročníku střední školy. Současná hranice volebního práva od 18 let označuje hranici dospělosti, kdy jde většinou o studenty 3. ročníků středních škol.

A jaké jsou další potenciální hranice použitelné k úvaze o volebním právu? Ve 20 letech je člověk po maturitě a nastupuje na vysokou školu či do zaměstnání. 26 let je poté maximální hranice, kdy je možné se považovat za studenta – v tomto věku by měl mít člověk vystudovanou vysokou školu, nebo již několik let pracovat či podnikat.

Od kolika let by mělo být volební právo?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Rybička
Rybička
19 dní

Kdo chce znehodnotit jeden ze stěžejních pilířů demokracie,t.j.svobodné volby posune hranici práva volit do věku,kdy člověk není společensky a morálně ještě vyzrálý aby jeho rozhodnutí měla osobní váhu a spolehlivost. A proto některé pol.živly volají nechte volit i děti s nimi si lehce poradíme a demokracie bude jen naše.

viktor vorba
viktor vorba
20 dní

Starostové a Piráti už nemůžou podvodem ovlivnovat volby , tak chtějí nalákat mladé 16 leté děti aby se udrželi u koryt. Můj názor je, že volby jsou vždy zmanipulované podle zadání .

Jindřich
Jindřich
20 dní

Od 16 ? To je málo. Kojencům z Prahy bych umožnil volit už po šestinedělí.

Jana
Jana
21 dní

no jasně, tyhle naprosto v současné době nevyzrálé jedince, kteří se chtějí jenom bavit, žijí jen díky tomu jak na ně dřou rodiče, nebo je živí ulice, co akorát vidí chlast, trávu…teda omlouvám se těm slušným co si jdou poctivě za svým cílem…studiem, sportem, ….no bohužel v dnešní rádoby demokratické době se neustále rozevírají nůžky vzdělanosti, a těch slušných a cílevědomých je stále méně..tak tihle co rostou jako dříví v lese, neučí se , šak si dojdou pro dávky, a to jim na chlast a drogy nějak vystačí, zbytek nakradou, zmlátí nějaké důchodce a oberou je…….jo tak to je volební síla na kterou míří Piráti!!!!!..tak ti by samozřejmě té pirátské chátře naházeli hlasy, protože chtějí legalizovat trávu, a vůbec ten soc. systém pořád cpát dávky těm co nepracují, neposílají haranty do škol a živí je plození další chátry….

Novák
Novák
23 dní

Chtějí to jen z 1 duvodu ! 16 leté mladé telata jsou lehce ovlivnitelní a oni by je mohli oblbnout aby volili tu jejich zkur.. stranu která momentálně má 3.4% a nebýt zcela učelovému spojení s Ods tak by konečně skončila v Ps a táhla by do horoucích pekel kam patří s Top09 již dávno !!!

lubajs
lubajs
25 dní

Možnost volit od 16 tu už prosazovali zelení. Ti zelení šmejdi i teď jejich kámoši stejného ražení z koalice STAN a Pirátů chtějí volby prostě ochcat. Ti moc dobře vědí, že mlaďochy lze mnohem lépe oblbnout líbivými frázemi a pokrokovými ideály. O to jim jde, šmejdům.

Edgar cayse
Edgar cayse
25 dní
Reply to  lubajs

Ti uz vedi ,ze budou vladnout stejne jako to vedel havel uz v 87 jen bylo treba se domluvit s komousama a estebakama jak nato aby tomu lide uverili — 100% nebude zverejneno nevadi pravda si stejne cestu najde jen sacher ruml .

Novák
Novák
23 dní
Reply to  lubajs

To jim nesmí projíd !!! Naopak volební právo by mělo být od 21 do maximalně 80 let a jen občanu trvale žijicích v Čr a ne aby 290 tis. jich mohlo volit z celého světa a ovlivňovat volby v zemi kde nežijí !!! Právě díky nim se v roce 2017 zachranila v Ps ta zkur… Top09 !!!

Josef Mašek
Josef Mašek
25 dní

…a co právní odpovědnost pro mladistvé 12 – 17 leté pouliční násilníky a kriminálníky !!!!

Edgar cayse
Edgar cayse
25 dní
Reply to  Josef Mašek

VY JSTE to nepochopil je treba dalsi volice pro ty co obycejnym lidem delaji peklo na zemi – jedno jestli z “indie ” ci afriky a asie — hlavne volič a druhej den nekoho zabije nevadi to tihle neřeší , jich a jejich rodin se to netyka – zatim .

Josef Mašek
Josef Mašek
24 dní
Reply to  Edgar cayse

ale pochopil jsem a moc dobře o co jim jde….oni potřebující co nejširší základnu tupých volících lehce ovlivnitelných nemyslících oveček dětiček a jen divím že nelobují za volební právo pro dětičky už od 10let….myslí jen na svoje volební preference moc a prachy a chtějí nalákat mladistvé nezralé voliče, ale aby je zajímala kriminalita těchto mladistvích a její řádné právní stíhání a prevence to ne jen jim jde o volební hlasy mladých……a v tom jste nepochopil VY můj příspěvek, že neřeší společenskou kriminalitu mladých jen řeší u mladých své úzké problémy a to jsou volební preference…a Pirátský návrh a možnost volit od 16 let je parazitizmus na mládeži

Edgar cayse
Edgar cayse
25 dní

Jedinej problem dnesnich stran je , ze si kazdy pomatuje co predvedli od saskarny sametova revoluce strany jako ods top cssd kdu uz vůůůůůbec nemuze nikdo normalni volit ted se dali do spolku SPOLU ala spolu to dokrademe a znicime dalsi hrůza je pirati a stankari to je horsi nez ksč ci nsdap – zbyvaji kscm ti uz jsou zcela mimo svemu programu a pak je tu babis a jeho ano a hodně lidi mu dá hlas protoze jmenovani predtim jsou jeste vetsi ZLO , .nechapu KDO dobrovolne voli piraty a pripravuje jim tu krasnou slunickarskou budoucnost ala londyn ci paríž ci stokholm apod ti lide preci nemuzou byt zcela normalni ? jo jeste SPD ale ty vyhovuje stav ve kterem je a nikdy do vlady nepujde a uz s babisem takze nic

Jarda
Jarda
25 dní

Poprvé jsem volil ve 4. .roč. gymnázia. O životě jsem se začínal teprve dovídat. Je to už v rukách mladší generace. Ale myslím si, že volit by měli jen ti, kdo si svoje účty platí sami a jsou svéprávní (18). Tzn., že pracují. Ať už jako zaměstnanci, živnostníci nebo zaměstnavatelé a ti, co si svoje už odpracovali. To jsou u mne dospělí lidé. Každý asi ví, o co tady jinak kráčí.

JARDA
JARDA
26 dní

Když byla branná povinnost , tak z vojny přišli v podstatě hotoví muži. Tam byla volba od 18 let jasná. Ale dnes kdy se mladí jen houfují při zábavách a chybí jim jakákoliv zodpovědnost nejen k sobě ale i k ostatnim , Byl bych pro aby mohli volit od 20 let. Mladí jsou ještě v osmnácti nevyzráli jedinci , kterým chybí hlavně zodpovědnost. Na to chtějí sázet Piráti. Mladí volí piráty proto, ze je to jakási revolta, avšak jen názorem a k vobám stejně nepůjdou.

Zdenek
Zdenek
26 dní

Už by mohli děti volit jak začnou chodit na nočník …

15
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x