Tálibán již ovlivňuje život v Kábulu. V místním obchodě se staly burky nedostatkovým zbožím

islamske burky
Muslimské ženy v konzervativním oděvu zvaný burka (ilustrační snímek)
Foto: Pixabay
Autor: Radek Polívka17. 8. 2021

Strach z nástupu Tálibánu a jeho vynucování radikálního islámu dokládá masivní poptávka po burkách v místním obchodě hlavního města. Reportáž o poptávce po ortodoxním islámském oděvu natočila přímo v ulicích Kábulu americká reportérka Clarissa Ward, která v Afghánistánu zůstala i po převratu.

Reportérka CNN se vydala do ulic Kábulu, který je pod kontrolou radikálního hnutí Tálibán. Ve své reportáži referuje o tom, že momentálně nejsou všechny obchody otevřené, ale jednomu se zde daří nadmíru. V obchodě s tradičními islámskými oděvy jsou burky, které zahalují ženám nejen tělo, ale i obličej, téměř nedostatkovým zbožím.

Americká reportérka vypraví o tom, že do obchodu se vydalo mnoho mužů, kteří z důvodu bezpečnosti nakupovali burky pro své ženy a dcery, a to i přesto, že Tálibán prohlašuje, že se nikdo nemusí obávat.

“A přesně tady to začíná. I když Tálibán říká, že práva žen budou ochráněna, že ženy budou moci pracovat a vzdělávat se, ale když jsou tak vystrašené, že musí letět do obchodu nakoupit burky, a to i přesto, že již teď chodí dost konzervativně oblečené podobně jako já, ukazuje to jasně, jak se svoboda místních žen stává menší a menší,” říká reportérka CNN.

Reportérka poté dostala od kolegů z amerického studia otázku, jaké má vlastní zkušenosti za posledních 24 hodin. “Předem bych chtěla říct, že Tálibán řekl, že jsme vítáni a můžeme pokračovat ve své práci. Včera jsem s nimi dělala rozhovor, ve kterém říkali, že žena by podle nich měla mít zakrytý obličej i ruce, ale nikdo mi přímo neřekl, abych si já zakryla obličej či ruce,” dodává Clarissa Ward.

Za svá práva již v Kábulu protestovalo několik žen. Více si přečtěte v našem článku.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
JARDA
JARDA
1 měsíc

Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghánistán. Stejné jako v předchozích časech.
Hordy nevzdělaných chlapů, toužící jen po boji , a vládě , kterým již gratuloval, IS z Jordánu. Poslední správy říkají, že už vybírají mladé ženy pro tyto pohůnky.
Ale dle mého soudu , to není konec a začátek občanské války. Dnes už bývalý více premiér se opevnil ve svém rodném území , a spolu s některými veliteli chtějí začít gerilovou válku s Tálibánem. Že dostane podporu z USA je jasné. Vše začne pod taktovkou USA znova. Jen doufám, že Česko zůstane stranou.

edgar cayse
edgar cayse
30 dní
Reply to  JARDA

Obcanske valky budou po cele Evropě a nebude to dlouho trvat budou to ty nejoodpornejsi valky ze vsech pujde o přežití .BUD TY NEBO ON .

2
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x