První protest: Afghánské ženy protestují v ulicích Kábulu. Jsou odvážnější než jejich mužská armáda

islamska zena
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Simona Dvořáčková17. 8. 2021

Na internetu se objevilo video protestujících žen v ulicích Kábulu. Na videu jsou vidět zahalené ženy pouze s odhaleným obličejem, které drží v rukou protestní transparenty. I tento islámský konzervativní oděv je však nyní po nástupu Tálibánu nedostatečný, protože Tálibán považuje za vhodné zahalení i obličeje, a to nejlépe pomocí burky.

Video protestujících žen z ulic hlavního města Kábulu, jenž některé měly na sobě i kabelku, bylo zveřejněno na Twitteru afghánské zpravodajské agentury Pajhwok Afghan News. Že šlo skutečně o odvahu dokládá i to, že při radikálním výkladu islámu nesmějí ženy opustit dům bez doprovodu muže.

Podle afghánských reportérů ženy protestují za svá práva jako je sociální bezpečí, právo na práci i vzdělání a za právo na politickou účast. Práva žen včetně politické účasti velitelé Tálibánu veřejně přislíbili. Zda však své sliby i dodrží, na to si budeme muset počkat.

Zdá se, že nikoliv Američané či afghánská armáda, pokud má někdo vůbec šanci porazit radikální islám v Afghánistánu, jsou to emancipované, většinou vzdělané afghánské ženy, které měly možnost ochutnat 20 let relativně svobodného života.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Alík
Alík
28 dní

Po přečtení, co je to právo šárija a jak si ho vysvětluje Tálibán třeba ZOO v Kábulu nechali povraždit nebo vyhladovět zvířata. Problémové ,ženy nechají ukamenovat ,což problém u žen je jen, kdyby vyšla na ulici bez zahalení no a namalovat si nehty to už vůbec nepřipadá v úvahu. Otázka zní pomoc ženám, kteří překládaly a pomáhaly nevím obava je asi v tom, aby tady nerodily další bojovníky islámu. Proč jejich muži se nepostaví a nebrání je proti zvěrstvu. Ono jim to asi vyhovuje. Prakticky žena nemá žádná práva je uznávána asi daleko méně než pes. Hrůza proč to dělají proč vystřílela ty zvířata v Kábulské ZOO. Snatky už v kolébce to někomu připadá normální. Možnost manžela ženu klidně zbít jo může si stěžovat ,ale svědectví ženy má vždy jen polovinu pravdy muže, tak to je ten kouzelný islám. A přihřátá Evropa jim bude stavět mešity. Fakt to nemá obdoby. Jestli se Evropa neprobudí ,tak tady už dlouho nebude a islámu jsme jen pro smích včetně těch politiků, kteří chtěj jednat už by si měli uvědomit, že pro ně jsme pouze nevěřící. Kdo dokáže postřílet zvířata, která se nemohou bránit nemá úctu k životu.

Pavel
Pavel
30 dní

Nenahlížejme na problémy v Afghánistánu jednostranně, bez nutných informací. Ženy jsou neuvěřitelně statečné, o tom nemůže být sporu. Na druhé straně, by jen těžko chtěly žít stylem života naší společnosti. Západ měl možnost udržet v Afghánistánu státní správu, která bude pomáhat překonat místní zaostalost , šířením vzdělanosti, ruku v ruce s obchodem a rozvojem – investicemi. Pro takový projekt ale musí existovat podpora místních obyvatel, zejména těch vzdělanějších a pokrokovějších, pokud nechcete !!! a nemůžete, ovládnout zemi jako ” protektorát “. V chudé zemi, jakou afghánistán je, je korupce , do značné míry, ” nástrojem ” k přežití. Islám je v přímé opozici proti modernímu základu západní civilizace. Neznamená to, že západní civilizace nemá své problémy, ale přes všechny naše problémy, se rozvíjíme díky dobrému hodnotovému systému, zejména postavení vědy, vzdělání a umění, ve společnosti. Pro nás mají nejvyšší uznání a respekt. Takové hodnoty, jsou v Islámu uznávány jen tehdy, pokud nepřekáží Koránu, tedy ideologii z 6. století po Kristu. Skok z kmenové společnosti, do ” přizpůsobené demokracie “, nevyšel. Prezident USA pokus ukončil. Jaký to může mít smysl ( ? ) je obtížné odhadnout. Co má nyní udělat ČR ? Poskytnout pomoc jen těm, kterým jsme nepochybně zavázáni, protože byli nápomocní nám, a jsou tak bezprostředně ohroženi na životě. Dovolím si upozornit, že velký morální závazek nemáme, byli jsme vyžádanou pomocí pro Afghánistán. Sami jsme Velké Británii zaplatili za výzbroj a výstroj našich vojáků, bojujících za svobodu Anglie, ve Druhé světové válce, obří sumu. Za třicetimilionový národ Afghánců, nikdo svobodu nevybojuje tak dobře, jako sami Afghánci. Nejde v pravém slova smyslu o boj, ale jde o překročení ” stínu Islámu ” . Evropané by si měli víc uvědomovat, že zatím !!! , nejsme, jako lidé, všichni ” stejní “. Snílkům, by se tato skutečnost měla připomínat každý den.

Johny
Johny
23 dní
Reply to  Pavel

Děkuji všem za příspěvky, s většinou z nich lze souhlasit.
Zaujala mě však jedna všeobecně používaná formulace. A to ta, že máme pomoci afgháncům jenž nám pomáhali (například tlumočníkům ) a jejich rodinám.
Léta nám přeci bylo vtloukáno do hlav, že tam naši vojáci a rekonstrukční týmy pomáhají afgháncům rozvíjet a modernizovat život. Češi jim tam stavěly školy, nemocnice, infrastrukturu, učili je novým dovednostem atd. za mnoho miliard i životů našich kluků. A najednou se dozvídám, že je to vlastně opačně. Že oni nám vlastně pomáhali a my že jsme tímto povinni jim to u nás doma oplatit. Nevím, nerozumím tomu. Možná že nám ti kluci kudrnatí tady budou na oplátku také stavět ty své školy, kde se naše děti dozví něco krásného o islámu, krásné nemocnice, které nebudou závislé na elektřině a místní lékař si tam bohatě vystačí s pilkou, nožem a modlitbou.
Také mě zaujalo kolik těch kudrnáčů jezdí na dovolenou do zemí odkud předtím prchali prý v ohrožení života. Teď stojí u kábulského letiště, mávají unijními a americkými pasy a najednou chtějí pryč zase za naše peníze. Nerozumím tomu, jdu se ožrat a totéž radím všem. Na tohle se za střízliva prostě nedá dívat.

Marek
Marek
30 dní

Líbí se mi, jak každý umí zhodnotit situaci v Afganistánu. Jste všichni přesvědčeni, že naši mladí by zuby nechty bránili naše rodiny,naší zem? Kolik z nich drželo někdy v životě zbraň? Někteří jí znají jen z hraní her na počítači. Když mají vzít do ruky lopatu,tak mizí na Úřad práce.Poslední, co drželi zbraň jsou dnes padesátníci a starší.U´ž dvě generace jsme nezažili válku u nás. Trochu soudnosti…

Novák
Novák
30 dní
Reply to  Marek

Protože 60% mladých od 20 do 35 jsou rozmazlení mamankové – …….. – sluníčkáři – metrosexualové – feťáci – frajeři co neudělají ani 20 kliku a neuběhnou 2km !!! Zdegenerovanci !

helena-kr
helena-kr
1 měsíc

azyl pouze ženám a to ne všem .jen těm co odmítají islám ve všech jeho podobách jinak začnou rodit další islámisty

Novák
Novák
30 dní
Reply to  helena-kr

Ani těm ne !! V rámci slučování rodin by jsme v Čr měli do 2 let dalších 6-7 tisic jejich rodiných přislušníku !!!

Honza
Honza
28 dní
Reply to  helena-kr

o islámu nevíte nic a chcete po někom aby se vzdal své výry, kdyby jste znala korán věděla by ste že Mohamed mel jednu ženu která ho zaměstnala, to ze jsou pravá žen dnes v islámu potlačovaná není jeho chybou ale lidi kteří ho vykládají

Petra
Petra
28 dní
Reply to  Honza

Je krásné, že znáte korán. Teď se doučit český jazyk, vy “výro”. 🤦🏻‍♀️

helena-kr
helena-kr
22 dní
Reply to  Honza

to nemění nic na faktu ,že islám je zlo

JARDA
JARDA
1 měsíc

Takové hezké holky . Je jich škoda pro takové špinavé nevzdělané vagabundy .

Jaroslav Adamek
Jaroslav Adamek
1 měsíc

Dobrý den, co je vám nepochopitelné?!! Vždyť se Američani před několika měsíci dohodli s Talibanem, že odejdou z Afghánistánu a zmizí jak pára nad hrncem, konsc, tečka, nashle 🖕🖕😜😜😜😂😂😵

Radim
Radim
1 měsíc

Myslím, že mimo lidi, kteří nám tam pomáhali a které tak máme morální povinnost i přijmout, pokud to bude nezbytné, další uprchlíky z Afgánistánu bychom neměli vůbec přijímat. Ti lidi, místo toho, aby se na svém území chopili zbraně , Taliban porazili a vybojovali si tam umírněný a částečně zcivilizovaný státní režim zpět ( bez té obrovské korupce, co tam dotud byla) místo toho utíkají a dožadují se života u ná na našich dávkách a podporách. Ti lidi nám nemají co nabídnout, naopak s sebou přinášejí onu neochotu na čemkoliv tvrdě pracovat a něco tak pro sebe i společnost udělat.

Jakub
Jakub
1 měsíc
Reply to  Radim

Radime, celku máte pravdu. Jen to s tou povinností není úplně pravda.
Na ty co nám USA/NATO “pomáhali” se dá pohlédnout i z jiné strany.
Když v 1945 skončila WWII, český překladatelé a pracovníci veřejné správy spolupracující s nacisty, skončili u zdi, nebo odvisli na stromě jako KOLABORANTI.
A tak i tito “pomáhači” z řad afgánců jsou lidé s pochybným morálním kompasem a mnozí to dělali kvůli výhodám a penězům. Nop a sem tam prodali talibánu do léčky i svoje “kamarády” kterým třeba i 14 měsíců překládali.. /se stalo můžu doložit/
Proto se oprávněně ptám proč yb občan ČR měl tyto lidi pochybné hodnoty přijmout za své sousedy a důvěřovat jim životy svých dětí?
O tom, že je budeme po generace živit z našich daní už ani nepíši, to je zbytečné.

anna Urbanová
anna Urbanová
1 měsíc
Reply to  Jakub

Jj ,je to složité,ale souhlas.

Stanislava
Stanislava
1 měsíc
Reply to  Radim

… já nevím proč pořád přesvědčujeme sami sebe ,že nám tam pomáhali, vždyť jsme tam pomáhali my,my v cizí zemi,ne oni v naší…

nováková
nováková
1 měsíc

Odvážnější asi tolik ne,ale nas…nější.Jejich muži jim jejich práva nevybojují,jim to vyhovuje.

Hana
Hana
1 měsíc
Reply to  nováková

takže jsou odvážnější. kdyby tomu tak nebylo, žádny protest by se nekonal:)

Novák
Novák
30 dní
Reply to  nováková

Protože ti frajeři zdrhají otravovat do Evropy díky děravé hranici EU- díky šmejdum z Bruselu a díky tomu že se vojáci a pohraničníci bojí střilet ostrými náboji !!! Každý stát má právo bránit své hranice se zbraní v ruce !!! Pryč z EU !!!

Car
Car
28 dní
Reply to  Novák

Krapítek šouplej né pane Novák, do lidí na hranicích se střílelo za totality a nikdo na to neměl a ani dnes nemá právo. Lidi jsou si naštěstí ještě stále rovni, ať už vypadají a smýšlí jakkoli.

Jakub S
Jakub S
1 měsíc

Pro mne je naprosto neuveritelny, ze se armada a vsichni vzdali bez odporu. Pritom je jasny, ze je tam ted ceka teror a naprosta hruza. Uprimne, Bidem ma pravdu. Kdyz jsou to takovi s…., proc jim pomahat? To nema obdoby..

Radim
Radim
1 měsíc
Reply to  Jakub S

Oni se nevzdali bez odporu, oni se domluvili.
Afgánistán má být ve skutečnosti svaz mnoha různých kmenů, které se chovají jako by byly na sobě úplně nezávislé, není to žádný jednolitý stát. Západ udělal jen to, že jeden kmen z okolí Kábulu vyzdvihnul, prohlásil za vládu či vládce Afgánistánu, přisunul k němu rouru dolarového penězovodu a za oplátku na něm chtěl vykonávat vládu nad celým Afgánistánem. To znamená vládu nad územím, které z 95 % podle afgánského práva nebylo jeho. Takže kmen “vládl”, jakoby porážel Taliban a přijímal od Západu tučné dolarové úplatky a dary ve zbraních a technice. Jakmile ale Západ odešel, kmen se musel okamžitě dohodnout na kapitulaci, protože jinak by ho ostatní afgánské kmeny prohlásily za kolaborantnský a nejspíš vybily. Takhle přežije, podrží si i nějaké dolárky od Američanů a může dále v Afgánistánu existovat.

Inka
Inka
1 měsíc

Smekám před ženami, to chce velkou odvahu. Nechápu zbabělost mužů, mají chránit rodiny a domovy, ale oni zbaběle utíkají. Umí poroučet jen ženám. Žádný azyl, pouze těm ohroženým. 20 let se připravovali na boj, a pak to vzdají, nechápu tu mentalitu.

Michaela
Michaela
1 měsíc

Tak chlapi jsou dobří zbabělci. A nebo mají taky už “západní” manýry – Američani měli vyzbrojit ženskou armádu.

Gus
Gus
1 měsíc

To si děláte srandu? Čtyři ženské vezmou do ruky kus papíru, někdo je u toho natočí a vy z toho uděláte nejen protest, ale dokonce hnutí, které má šanci porazit radikální islám? Na čem autor tohoto článku jede?

Honza
Honza
30 dní
Reply to  Gus

Máte naprostou pravdu!!!

Zdenek
Zdenek
1 měsíc

Ženy jsou odvážnější než muži, ale jestli je pomatení Talibánci vystřílí ,tak jim zbudou na sex zase jen kozy nebo ovce.

Pavel
Pavel
1 měsíc

Odvážné holky, nicméně ještě jedna provincie úspěšně Tálibům vzdoruje

Zdeněk
Zdeněk
30 dní
Reply to  Pavel

To, že jsou tam ženy aktivnější mně nepřekvapuje,protože i pod křížem stály ženy a apoštolové se rozprchli. Máme pánové nad čím přemýšlet.

HELENA
HELENA
1 měsíc

holkám fandím chlapci kteří zbabělě utíkají do jiných států by se mohli stydět

Novák
Novák
1 měsíc
Reply to  HELENA

A d….. státy EU ten Afghanský ksindl berou pod svá křidla a zasviňují své státy !! Mají bojovat né zdrhat !!

R.F.3.
R.F.3.
1 měsíc
Reply to  Novák

Pane Novák – nějak jste zapoměl na dějiny – zem v které žijete se dobrovolně zdala fašistáum a byli tu lidé co moc ochotně sněma spolupracovalo – a Komoušký režim jste taky zapoměl – kde jaká svině z Českýcj lidí vlezla Komoušům do prdélky – jen si spomeňte……

MArtin
MArtin
1 měsíc

Měli vycvičit plně ženské oddíly. Chlapi nemají moc co zrtatit.

Kája
Kája
1 měsíc
Reply to  MArtin

Ano to dává smysl…

Protože chlapi naopak získají, ti mají dle striktního islámu právo na 3-4 manželky.

Novák
Novák
1 měsíc

Afghanská plně vyzbrojená armáda měla k červenci udajně 300 tis. vojáku a přesto se po….. před 70 tis. Primitivy z Talibanu !! Hanba Afghanské armádě i ostatních chlapum kteří s kvikotem utíkají místo aby bránili svou zem !!! Evropa nesmí přijmout ani jednoho Afghánce !!!

Majka
Majka
1 měsíc
Reply to  Novák

naprostý souhlas, utíkají hlavně mladí Afgánci, ti by měli chránit svobodu svých matek a sester a ne se nechat živit Evropou

R.F.3.
R.F.3.
1 měsíc
Reply to  Novák

To říkal i ten váš Babiš – a světe div se dovezli jich +- 200 kusů – a můzete se stavět na hlavu nic stím neuděláte….

37
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x