Třetí pohlaví v Česku nebude. Zatím

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
duha ilustracni obrazek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Simona Dvořáčková3. 4. 2022

V některých zemích zcela vážně řeší, zda budovat veřejné záchody pro třetí pohlaví. Ti nejprogresivnější už je mají vybudované. U nás Ústavní soud nedávno rozřešil stížnost člověka, který se necítí být mužem a požadoval zavedení neutrálního rodného čísla. Soud rozhodl tak, že si v Česku zatím hlavu s masivní výstavbou trojpohlavních záchodů lámat nemusíme.

reklama

Stěžovatel, který se biologicky narodil jako muž, ale zároveň nepodstoupil operaci fyzické změny pohlaví, si stěžoval na to, že se necítí být mužem a požadoval proto neutrální rodné číslo, což by prakticky znamenalo oficiální vznik třetího pohlaví u nás. Případně by se dotyčná osoba spokojila s ženským tvarem rodného čísla.

Člověk, který prohlašuje, že není ani muž, ani žena se nazývá nebinární osoba. Často si nechává říkat zájmenem ono nebo oni. Zároveň se i u dalších výrazů uplatňuje takzvané “onikání”.

Známou nebinární osobou je například Demi Lovato, která světu svou nebinárnost oznámila v roce 2021. U nás se často mediálně objevuje nebinární Alžbětko, které promluvilo o svém životě například pro server lifee.cz.

Bojem za práva nebinárních osob se u nás proslavil bývalý Pirátský poslanec Ondřej Profant, který chtěl odstranit pohlaví z občanek, protože to podle něj diskriminuje trans a právě nebinární lidi.

Ústavní soud nakonec těsnou většinou stížnost zamítnul. “Neutrální rodné číslo by nyní znamenalo chaos ve státní správě,” citovaly Seznam Zprávy soudkyni Ústavního soudu Miladu Tomkovou. Třetí pohlaví tedy v Česku zatím oficiálně nebude. Zatím.

Ale všem dnům není konec. Třeba právě na tomto tématu se pokusí Pirátská strana v čele s Ondřejem Profantem reinkarnovat své potápějící se preference.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x