Zvolený prezident ukazuje náklonnost k vládním stranám. O slovo se hlásí opět “Američan” Farský

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
petr pavel fiala
Petr Pavel ve volebním štábu, kde ho navštívil premiér Fiala
Foto: ODS
Autor: Radek Polívka6. 2. 2023

Bývalý poslanec hnutí STAN Jan Farský musel zhruba před rokem složit neslavně poslanecký mandát kvůli své půlroční stáži v Americe, odtud i má přezdívka “Američan”.  Původně měl i nadále pobírat poslanecký plat s tím, že se za půl roku vrátí opět do poslaneckých lavic, to díky kritice opozice a mediálnímu tlaku nevyšlo, a tudíž na mandát rezignoval. Nyní přichází laso z Hradu od nově zvoleného prezidenta Pavla.

reklama

Farského měl oslovit podle prvotních informací serveru Seznam Zprávy sám Petr Pavel, který hledá politického poradce. “Je dost témat, u kterých si myslím, že bych mohl s nimi být nápomocen, nebo být prospěšný,” řekl dnes pro iDNES sebevědomý Farský.

Kvůli vynucenému složení poslaneckého mandátu tedy varianta návratu na pozici českého poslance “Američanovi” Farskému nevyšla. Říkám si proto, kde nyní uplatnit tvrdě nabyté vědomosti z Ameriky? Kde jinde než u nově zvoleného prezidenta Pavla. A kdyby to náhodou nevyšlo, tak může vyjít post eurokomisaře, o kterém se v jeho případě také spekuluje. Bývalému poslanci ambice rozhodně nechybí a nějaké místo se mu jistě najde.

Nabídka Petra Pavla je podle mého názoru zároveň další příklad toho, jakou náklonnost chová Pavel k vládním stranám a i naopak, ačkoliv se v kampani před volbami zaklínal tím, že je čistě občanským kandidátem, který nemá s vládou nic společného. To však vyšlo do prázdná ihned po sečtení výsledků, když ho šel osobně do štábu navštívit rozesmátý premiér Fiala, což na mě působilo spíš jako setkání dvou starých kamarádů

Následovalo ze strany vlády z mého pohledu poměrně nestandardně vstřícné přenechání vládního Hrzánského paláce k užívání před Pavlovou inaugurací nebo poněkud podivné přenechání doposud vedoucí kanceláře Senátu na post kancléřky Hradu.

Petr Pavel uvedl v první prezidentské debatě na České televizi, že v minulých volbách do Sněmovny volil koalici Spolu, ale očividně tu je náklonnost i ke druhé vládní koalici, když z jejich řad vybírá jako svého politického odborníka právě Jana Farského.

Tyhle úzké vazby na vládní strany však vyvolají nutně určité rozčarování u části voličů, protože podle zveřejněných dat agentury PAQ Research volilo Petra Pavla pouze 2,15 milionu voličů vládních stran. Velká část zbývajících voličů, kterých je přes milion a většina z nich jsou jinak voliči opozice, zřejmě uvěřila, že generál Pavel s vládou Petra Fialy nemá nic společného a volila díky tomu hlavně “řád a klid”. Nikoliv tedy “dalšího člena” vlády, který bude dohazovat kupříkladu bývalým vládním poslancům různé funkce.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x