Komentář: Dezolát Biden. Jak chtěl americký prezident dojednat mír

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
cernochova ods
Ministryně Černochová, která zpopularizovala pojem dezolát
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek6. 2. 2023

Někteří členové naší vlády a její skalní fanoušci si oblíbili pojem dezolát, kterým častují názorové oponenty z pohledu války na Ukrajině. Podle švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) s odkazem na významné německé politiky se měl Biden pokusit prostřednictvím tajné mise šéfa CIA nabídnout Rusku asi pětinu území Ukrajiny za mír.

reklama

Pojďme však na chvíli zpátky do našeho českého rybníčku. “Jsou to proputinovi dezoláti,” zvolala bojovně na adresu protivládních demonstrantů ministryně obrany Černochová v rozhovoru pro PrahaIN koncem minulého roku. Následně se tento pojem uchytil i v internetovém prostoru, kterým fanoušci vlády, kteří volají po tom, že pouze více zbraní vyřeší válku na Ukrajině, takto nálepkují nejen milovníky Vladimira Vladimiroviče, ale třeba i jen názorové oponenty z pohledu řešení války či míry vyzbrojování Ukrajiny.

S přibývající dobou trvání války na Ukrajině je čím dál tím víc potřeba zapracovat i na diplomatickém řešení, což neznamená v žádném případě, aby se napadená Ukrajina vzdala. Co však osud nechtěl, dezolátém (podle výše zmíněných měřítek) se dost možná stal i americký prezident Biden. Ten se totiž měl pokusit dojednat mír, což pro militantní podporovatele Ukrajiny často znamená proruský pohled na věc, a tedy být dezolát.

Z českých médií o údajné Bidenově nabídce informovalo Echo24 nebo iDNES, který citoval zejména americkou stranu. Podle vyjádření zástupce mluvčího Národní bezpečnostní rady Bílého domu informace o Bidenově nabídce Rusku “není přesná”. Razantněji se měl vyjádřit představitel CIA, podle kterého tyto informace jsou “zcela nepravdivé”. Nejde tedy ze strany USA o žádné potvrzené informace, ale kdo by také potvrzoval tajné jednání, které navíc nedopadlo úspěšně.

Možná si informaci o Bidenově návrhu švýcarský deník naprosto vycucal z prstu, to opravdu netuším, ale je otázkou, zda by si to se svou bohatou historií dovolil. Je daleko pravděpodobnější, že nějaká jednání za zavřenými dveřmi skutečně probíhají a zmíněný návrh nebyl jednoduše akceptován, a proto se k němu nikdo veřejně nehlásí.

Jaké z toho však zní ponaučení pro naši společnost? Nenazývejte někoho dezolátem jen kvůli umírněnějšímu názoru na válku. Mohl by se vám takový militantní přístup vymstít, kdyby například Biden skutečně dojednal mír na Ukrajině za cenu územních ústupků. Nepoužívat tento výraz by navíc mohl být první vstřícný krok k tomu nerozdělovat společnost a začít se opět normálně bavit i s názorovými oponenty.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x