Babiš svolává stínovou vládu. Kdo z ANO je stínovým ministrem?

babis stinova vlada
Andrej Babiš bude šéfovat stínové vládě složené z hnutí ANO
Foto: Facebook Andreje Babiše
Autor: Petr Karásek18. 1. 2022

Andrej Babiš ani po opuštění premiérského křesla nepolevuje a svolává stínovou vládu, ve které zasedne například i stínový ministr pro ochranu spotřebitele. Stínová vláda byla v minulosti standardem, prostřednictvím kterého se velká opoziční strana chystala na své vládní angažmá.

reklama

Vládu Petra Fialy nečekají lehké časy a není vyloučené, že strany pětikoalice své pozice u voličů v příštích volbách neobhájí. Babiš tak, zdá se, cítí šanci na návrat hnutí ANO do vlády a stínová vláda bude zřejmě prvkem, který má udržet pozornost jeho voličů. Bývalý premiér ve svém pořadu Čau lidi již oznámil, že na čtvrtek svolává první jednání stínové vlády.

Stínoví ministři

Andrej Babiš také zveřejnil na svém Facebooku seznam se jmény jeho stínové vlády. Součástí Babišovy stínové vlády bude kromě bývalých ministrů i několik dalších výrazných osobností hnutí ANO.

Stínový ministr spravedlnosti

Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček bude zastávat pozici stínového ministra spravedlnosti. Vondráček má k tomuto postu předpoklady díky své advokátní praxi.

Stínový ministr práce

Na zajímavé pozici stínového ministra práce a sociálních věcí se objevuje jméno Aleše Juchelky, který je členem výboru pro sociální politiku.

Stínový ministr zdravotnictví

U pozice stínového ministra zdravotnictví se objevuje osoba Juliuse Špičáka. Poslanec je zároveň místopředsedou výboru pro zdravotnictví.

Stínový ministr vnitra

Viditelnou osobností se může Babišova stínová vláda pochlubit na postu stínového ministra vnitra v podobě současné místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové.

Stínový ministr kultury

Stejně tak velké jméno hnutí ANO nominovalo na kulturu. Stínovou ministryní kultury bude bývalá kontroverzní hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Stínový ministr školství

Stínovým ministrem školství je zase hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, o kterém se před volbami hovořilo i o jako možném kandidátovi na premiéra.

Stínový ministr pro ochranu spotřebitele

Babišova stínová vláda bude mít i nový post ministra pro ochranu spotřebitele v podobě zmocněnce. Takový post faktická vláda Petra Fialy neobsahuje.

Stínovým ministrem pro ochranu spotřebitele poté bude Patrik Nacher, který se této problematice věnuje dlouhodobě.

Své stínové vlády měly v minulosti i tehdejší velké opoziční strany – například ODS v době Mirka Topolánka, ČSSD v době Jiřího Paroubka i Miloše Zemana.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x