Rakušan řeší kauzu s financováním hnutí. STAN vrátí všechny dary od firem

vit rakusan stan
První místopředseda vlády Vít Rakušan
Foto: STAN
Autor: Radek Polívka18. 1. 2022

První místopředseda vlády a zároveň předseda hnutí STAN Vít Rakušan dnes oznámil, že v reakci na kauzu ohledně pochybných darů, hnutí Starostů vrátí všechny dary, které dostalo od právnických osob. Jedná se o částku přes 3 miliony korun.

reklama

Hnutí STAN se na dnešní tiskové konferenci vyjádřilo ke kauze sporných darů na transparentním účtu hnutí. Řešení kauzy financování hnutí STAN požadovala nejen opozice, ale i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Rakušan celou situaci okomentoval i na svém Twitteru.

Podle Rakušana žádné peníze nestojí za to, aby to narušilo důvěryhodnost hnutí STAN. “Žádné peníze na světě, bez ohledu na to, že jsou zcela legální, nám nestojí za pochybnosti o naší důvěryhodnosti. Ta je pro nás nejvyšší hodnotou,” napsal ve svém úvodním příspěvku na Twitteru.

STAN tak vrací veškeré dary od právnických osob. Podle transparentního účtu se jedná o více než 3 miliony korun. “Rozhodli jsem se dnes vrátit všechny dary, které STAN dostal od právnických osob od voleb, abychom vyvrátili sebemenší pochybnosti o našem financování,” napsal dále šéf Starostů.

Předseda Starostů se zároveň zavázal, že STAN nebude přijímat žádné další dary od firem až do doby, kdy se projedná novela zákona o politických stranách a hnutí. Je to jediný způsob, jak se bránit nespravedlivým nařčením, protože se ukázalo, že ‘pouze’ dodržovat zákon nestačí,” pokračuje Rakušan ve svém rozsáhlém prohlášení na Twitteru.

Podle vicepremiéra kauza STAN zatěžovala celou vládu. “Nejen naši ministři, ale i celá vláda byla celou aférou zbytečně zatížena. To si v současné době nemůžeme dovolit. Potřebujeme pracovat a nechceme, aby bylo naše financování jediným tématem vládních tiskovek,” vysvětluje Rakušan krok hnutí.

Rakušan vysvětluje, proč na sebe uplatnili přísnější měřítko, než vyžaduje zákon. “Jsem si vědom, že veřejnost s naším nástupem do vlády spojuje naději na významnou pozitivní změnu politiky a politické kultury. Nechci tuto důvěru zklamat. A tak jsme na sebe uplatnili měřítka mnohem přísnější, než vyžaduje zákon,” píše na Twitteru.

Podle posledního Rakušanova vyjádření už hnutí STAN dary vrátilo.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x