Babiš za dobu premiérství výrazně zchudnul. V roce 2014 měl jeho majetek až dvojnásobnou hodnotu

babis
Premiér Andrej Babiš
Foto: Facebook Andreje Babiše
Autor: Petr Karásek28. 9. 2021

Andrej Babiš od roku 2017, kdy nastoupil jako premiér, zchudnul o 43 miliard korun a klesl tak z pozice 2. nejbohatšího Čecha na 6. pozici. Na první příčce je poprvé žena, a to Renáta Kellnerová, která je vdovou po zesnulém Petru Kellnerovi. Ještě výraznější propad v hodnotě majetku poté Babiš zaznamenal oproti roku 2014.

reklama

Podle týdeníku Euro, který sestavuje pravidelně žebříček tuzemských miliardářů, dosahuje majetek Andreje Babiše, do kterého započítávají i Agrofert, jehož formálním vlastníkem jsou svěřenecké fondy, aktuálně hodnoty 68 miliard korun.

V roce 2017 však stejný zdroj vyčíslil jeho majetek na 111 miliard. Znamená to tedy, že se hodnota Babišova majetku během čtyřletého působení v premiérské funkci snížila o 43 miliard korun, což je v přímém rozporu s tvrzeními jeho politických konkurentů, kteří říkají, že Babiš na svém působení v politice bohatne.

V roce 2014, tedy krátce po Babišově nástupu na ministerstvo financí, dosahovala podle miliardářského žebříčku týdeníku Euro hodnota jeho majetku dokonce až 130 miliard, což je téměř dvojnásobek toho, jakou hodnotu má dnes.

Ekonom Lukáš Kovanda uvádí, že vývoj Babišova majetku připomíná volný pád. “Vývoj Babišova majetku během jeho let ve vrcholné politice tedy připomíná volný pád. Česko se tak opět stává světovým unikátem. Lidé po celém světě totiž v ministerské, ba premiérské funkci zpravidla bohatnou, někdy až ‘zázračně’,” uvedl pro pro server FX street.

Podle renomovaného ekonoma jde možná dokonce o světový rekord. “Český ministr financí, později premiér však nejen nezbohatl, ale zchudl. A nebývale. Jde dost možná o historický světový rekord v rozsahu zchudnutí během zastávání ministerské a premiérské funkce,” dodává hlavní ekonom Trinity Bank.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x