Banka se omlouvá Pirátům, že varovala před piráty. Ukazuje se, že název strany není zrovna nejšťastnější

pirati
Ilustrační snímek
Foto: Česká pirátská strana
Autor: Simona Dvořáčková2. 9. 2021

Česká spořitelna varuje v bezpečnostní kampani před piráty. Touto větou by však před volbami mohla poškodit Českou pirátskou stranu, a tak se banka raději omluvila. Ukazuje se však, že název strany není úplně šťastný.

reklama

Pirát totiž v pravém významu znamená námořní lupič. Piráti poté obvykle přepadávají lodě, ale často loupí a rabují i na pobřeží. Pirátství kvete zejména na pobřeží Somálska nebo v úžinách kolem Singapuru a Malakky. Místo původních šavlí a plachetnic mohou mít dnešní piráti k dispozici rychlé čluny, automatické zbraně, děla i rakety.

Jako pirát se také označuje například pirát silnic či internetový pirát, kdy právě od druhého významu vznikl i název Česká pirátská strana. Jako akt pirátství byl poté nedávno označen únos letadla ze strany běloruských úřadů.

“Pirátská strana svým názvem občas vzbuzuje představu party rebelů. Něco pravdy na tom je: ostatně čeští Piráti vznikli v roce 2009 (spolu s řadou pirátských stran napříč Evropou) v reakci na švédskou kauzu The Pirate Bay. V rámci ní byli zatčeni zakladatelé The Pirate Bay, největší světové databáze torrentů. Název proto odkazuje na požadavek reformy autorského práva, který byl naším prvním politickým cílem. Otázky spojené s copyrightem jsou důležitou, byť již zdaleka ne jedinou součástí programu Pirátů,” stojí na webu České pirátské strany.

Česká spořitelna podle informací serveru iDNES.cz zmiňuje ve svém varování také piráty – ve významu bankovních lupičů. “Zákeřní piráti vás chtějí obrat o peníze přes Facebook,” je věta, kterou banka použila v bezpečnostní kampani.

Kampaň běží už od roku 2015, kdy Pirátská strana ještě ani nebyla v Poslanecké sněmovně, banka se však i tak raději omluvila, že jde o nedorozumění. “Bohužel došlo k nedorozumění, výraz pirát byl použit jako synonymum slov podvodník nebo zloděj, který se snaží z lidí vylákat citlivé údaje nebo přístupy do bankovnictví s cílem připravit klienty o peníze a mohou se přitom o to pokoušet ze zahraničí, třeba z Karibiku,” uvedl mluvčí banky Lukáš Kropík.

“Pokud se tato kampaň dostala i k členům politické strany Piráti, věříme, že jsou si naprosto vědomi toho, že naše kampaň nemá nic společného s názvem jejich politické strany,” dodává mluvčí České spořitelny.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
2 let

Pirát je chamraď zlodějská proto nechápu tu omluvu

Láďa
Láďa
2 let

Omluva není na místě. Stačí přece vysvětlení, že v reklamě nejde o členy České pirátské strany. To je asi to samé, když se ekonomové zmiňují o černých dírách v rozpočtu – Jistě ale nemají na mysli intimní otvory občanek… 😉

Novák
Novák
2 let

Ale aby to tak bylo pro to musí každý z nàs něco dělat – každý v rámci svích možností ! Kamarád má např
ve svém podniku přeškrtnutou fotku Bartoše a pod ní nápis – voliči Pirátu zde nejsou vítáni !!!

Novák
Novák
2 let

Celá ta to odporná neomarxistická feťacká promigrantská banda spolupracující s anarchisty z Antify a stranou Zelení by měla být pro minimalně 90% slušných nefetujicích občanu zcela NEvolitelná !!!

Jaroslav
Jaroslav
2 let

Jsem rád, že u spořky nemám účet. Piráůti jsou piráti a určitě bych se jim neomlouval.

reklama
5
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x