Bartoš si rýpl do STAN. Koaliční partner má podle něj vysvětlit své financování

ivan bartos
Místopředseda vlády Ivan Bartoš
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek13. 1. 2022

Ivan Bartoš čelil po volebním fiasku, ve kterém Piráty značně předčili koaliční Starostové, v Pirátské straně návrhům na své odvolání. Aktuálně má však za sebou úspěšné znovuzvolení a vážnější problémy zažívá druhý z lídrů předvolební koalice, kterým je šéf Starostů Vít Rakušan. Předseda Pirátů se nyní dokonce v určité míře připojil k opozici s výzvou, aby koaliční Starostové vysvětlili podezřelé dary na jejich účtu.

reklama

Rakušanovo hnutí STAN čelí podezření z nekalých finančních darů a své k tomu napsal i předseda Pirátů. “Strany by neměly brát peníze v rozporu se zákonem či z pochybných zdrojů. STAN musí své financování vysvětlit,” pustil se Bartoš v úvodu příspěvku do svého nejbližšího koaličního partnera.

Ivan Bartoš se tak v kritice financování hnutí STAN přidal na stranu opozice v podobě ANO a SPD, které se chtěly na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny zabývat podezřelými sponzorskými dary na účtu STAN. Na mimořádné schůzi však nedošlo ke schválení programu schůze, podle kterého se mělo například hlasovat i odvolání Víta Rakušana z pozice ministra vnitra.

Na mimořádné schůzi k podezřelým finančním darům hnutí STAN tak vystoupili pouze předsedové ANO a SPD a šéfové jejich obou poslaneckých klubů, kteří mají přednostní právo. Při samotném hlasování podržela hnutí STAN drtivá většina poslanců všech vládních stran kromě Pirátů, kteří se zdrželi. U Jana Farského z poslaneckého klubu STAN svítí v hlasování zelené “ano”, ale do záznamu poté uvedl, že mačkal “ne”.

Vít Rakušan odmítá veškerá nařčení, ale pokud se prokáže původ darů od lidí s trestnou činností, je STAN připraven takové peníze vrátit. “Chci jasně říct za hnutí STAN, jasně říct, pokud se prokážou informace, že kdokoli, kdo nám poskytl finanční dar, je spojen s trestnou činností a hrozilo by, že ty peníze skutečně mají jakoukoli spojitost s trestnou činností, tak v té chvíli my jako hnutí STAN samozřejmě adekvátně zareagujeme. Takové peníze si jako hnutí STAN samozřejmě nenecháme,” uvedl ve svém proslovu na půdě Sněmovny.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x