Vytočený poslanec Benda zvažuje odvetu směrem k opozici. Mám pochybnosti, zda by měla vůbec opozice řídit Sněmovnu, řekl

marek benda
Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda
Foto: ODS
Autor: Radek Polívka15. 1. 2022

Během páteční schůze Poslanecké sněmovny došlo u klíčového hlasování k fiasku vládní většiny, kterou přehlasovali opoziční poslanci ANO a SPD. To vytočilo poslance ODS Marka Bendu natolik, že má podle svých vlastních slov pochybnosti o tom, zda by pak opozice vůbec měla řídit Sněmovnu.

reklama

V současnosti má opozice pouze jedno místo ve vedení Sněmovny oproti 5 postům, které zaujímá vládní pětikoalice. Za opozici by se měl stát místopředsedou po Janě Mračkové Vildumetzové ještě druhý kandidát ANO. O místo se uchází bývalý ministr Karel Havlíček.

Vládní většina jinak disponuje pohodlnou většinou 108 poslanců. Jelikož však více než 20 vládních poslanců ve Sněmovně z různých důvodů absentovalo, došlo k tomu, že je u klíčového hlasování přehlasovali poslanci ANO a SPD, kteří se dostavili k pátečnímu hlasování v dostatečném počtu.

Poslanci ANO a SPD tak prohlasovali odsunutí projednávání odkladu stavebního zákona, který prosadila v minulém volebním období Babišova vláda i s hlasy SPD. “Koaliční poslanci nepřišli do práce, a proto se podařilo prohlasovat odročení projednání novely stavebního zákona na březen. Nejdříve je potřeba doobsadit výbory a úpravu tam plnohodnotně prodiskutovat. Návrh musí být kvalitní a v souladu s Ústavou,” napsala na svůj Twitter bývalá ministryně Klára Dostálová, která za stavebním zákonem stojí.

Marek Benda však považuje páteční hlasování za faul a není si jistý na základě svých slov, zda by opozice měla vůbec mít možnost řídit Sněmovnu. “Pokládám to za velký faul, velký faul. V pořádku, má na něj každý právo, ale není možné, aby si tady někdo naháněl, a bude to pro mě velká pochybnost o tom, jestli mají opoziční představitelé sedět na tom empiru. Jestli chtějí tímto způsobem nás jako školit, že tady musíme 24 hodin denně sedět a poslouchat všechny ty řeči. Jo? Já to jenom takhle říkám a předesílám,” řekl Benda na mikrofon.

SPD se také podařilo odsunout projednávání korespondenční volby na konec ledna. “Já jenom dodám, že ten důvod – politicky dodám – proč to chceme přerušit, že hnutí SPD zásadně nesouhlasí s korespondenční volbou. Nesouhlasíme se zaváděním korespondenční volby v České republice a důvody jsem uvedl ve svém projevu, ve kterém jsem mluvil o důvěře této vládě,” uvedl Okamura na závěr schůze.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x