Česko odmítlo pokračování Babiše i progresivismus Pirátů. Největším poraženým voleb je Bartoš

ivan bartos
Ivan Bartoš, který dovedl Piráty k výprasku ve volbách
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek10. 10. 2021

Každé volby přinášejí vítěze i poražené. Mezi vítěze posledních voleb patří bezpochyby koalice Spolu a Starostové. Ti tvořili ve volbách koalici s Piráty, z těch však v nové Sněmovně zbylo pouhé torzo v podobě 4 poslanců.

reklama

Největším skokanem těchto voleb a faktickým vítězem jsou Starostové, kteří obrali svého koaličního partnera o podstatnou část mandátů a stanou se třetím největším poslaneckým klubem. Rakušanovo hnutí STAN vstupovalo do koalice s Piráty jako výrazně menší partner a podle kandidátek mělo získat zhruba jednu třetinu hlasů koalice. Starostové nakonec brali téměř vše, kdy získali 33 mandátů.

Největším poraženým voleb jsou naopak Piráti a jejich předseda Bartoš, i když se tváří, že se jedná o výhru. Na Piráty zbyly pouhé 4 mandáty, což vyústilo v jednu z největších politických proher v naší historii od roku 1989. Ještě před pár měsíci byl přitom Ivan Bartoš pasován na budoucího premiéra, nakonec může být rád za poslanecký mandát.

Mezi poraženými je i dosavadní premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, i když získalo velice pěkných 27,4 procent hlasů a se 72 poslanci bude tvořit suverénně největší poslanecký klub. Prohrou pro něj je však ten fakt, že potenciální vládní koalice složená ze dvou koalic a pěti stran disponuje pohodlnou většinou 108 hlasů.

Voliči ostatních uskupení rozhodli, že si pokračování současného premiéra nepřejí. Doposud opoziční koalice by si dokonce mohli dovolit vyšachovat i potenciálně problémové Piráty, bez kterých by stále složili pěknou většinu v podobě 104 poslanců.

Lehce nespokojeným může být Tomio Okamura a jeho SPD, který si jistě dělal zálusk na lepší výsledek. Nicméně zhruba o 1 procento nižší výsledek s počtem 20 poslanců prohra rozhodně není. SPD ublížila velká konkurence v podobě Volného bloku a uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci, kteří však pohořeli a do Sněmovny se nedostali.

Samotnou kapitolou je poté vítěz voleb koalice Spolu a především její lídr Petr Fiala, který se nyní jeví jako pravděpodobný budoucí premiér, jehož podporuje všech pět doposud opozičních stran. Z pohledu předsedy ODS se tak o výhru jedná.

Fialova ODS jako samostatná strana však zase takovým vítězem není, protože navýšila počet mandátů pouze o 9 poslanců a bude tak mít jen o jednoho poslance větší poslanecký klub než Starostové. TOP 09 svůj počet zdvojnásobí přírůstkem 7 poslanců, nejvíce si však v koalici polepší lidovci, kteří posílí o 13 poslanců.

Mezi poražené patří také tradiční levicové strany ČSSD a KSČM, které se poprvé od revoluce nedostaly do Sněmovny. O neúspěchu ČSSD rozhodla pravděpodobně vyšší volební účast, která se promítla do zisků opozice, KSČM byla bez šance. Neúspěch obou stran se ovšem očekával a nebyl tak překvapením jako výprask Pirátů.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x