Babiš v politice nekončí, zůstane i v opozici. Budu sledovat Fialovy sliby o úsporách a všechny ty kecy, říká

babis v opozici
Premiér Babiš, který je připravený i na opozici
Foto: Facebook Andreje Babiše
Autor: Radek Polívka11. 10. 2021

Dosluhující premiér Andrej Babiš se nevzdává naděje, že by mohlo být ANO i po těchto volbách ve vládě, i když tomu realita zatím nenapovídá, protože koalice deklarují většinu 108 poslanců. Nicméně Babiš nově uvádí, že zůstane v Poslanecké sněmovně i tehdy, pokud by ANO skončilo v opozici.

reklama

Babiš je připravený bojovat dál. “Já jsem o tom přemýšlel a my jsme největší politická síla tady, máme 72 mandátů. Nevzdám to,” uvedl na svém Facebooku. “Mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té Sněmovně, zůstanu. A pokud skončíme v opozici, tak tam budu. A budeme sledovat všechny ty sliby pana Fialy, těch 100 miliard úspor a všechny ty kecy. Na to jsem zvědavý, jak to všechno zvládnete,” dodává premiér Babiš.

Premiér přitom před volbami tvrdil, že pokud by měl skončit v opozici, tak odejde z politiky. Může se jednat o jeden z taktických manévrů, kterým chce nahlodat koalice, protože tímto odpadá jeden z cílů rodící se pětikoalice v podobě ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Pirátů, a to odstranit Babiše z politiky.

Za jeho změnou postoje může stát i to, že ANO, i když skončilo o šest desetin procenta druhé, zaznamenalo velmi dobrý výsledek a se 72 poslanci bude pořád tvořit jasně největší poslanecký klub. Kupříkladu druhá ODS, která by podle všeho měla mít post premiéra, má pouze 34 poslanců.

Babiš tak může sázet na to, že se pětikoalice rozhádá, což se v minulosti stalo několikrát i u trojkoalic, a sestaví později stabilní většinovou vládu pouze ze dvou stran. Pro takovou variantu se do budoucna jako partner nabízí ODS, ale i STAN.

Babišovým trumfem pro jednání s partnery by do budoucna mohlo být zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo, vyřešení střetu zájmů nebo jeho případně bezvýznamné zapojení v Pandora Papers.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x