Ekonom ODS kritizuje vládu za zdražování potravin. Ve zbytku EU se však zdražuje i mnohem více

jan skopecek
Ekonom ODS Jan Skopeček
Foto: Občanská demokratická strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Radek Polívka18. 9. 2021

Jan Skopeček, který je vrchním ekonomem ODS, zkritizoval vládu za obří schodky rozpočtu, kterými podle jeho názoru vláda přifoukla a zvýšila inflaci. Jako příklad ukazuje máslo za 55 Kč, brambory za 25 Kč nebo OSB desku za 363 Kč.

Ekonom ODS vystoupil na téma inflace v pořadu na CNN Prima News, ve kterém se názorově střetl s ministryní financí Alenou Schillerovou. “Dominantní vliv na té inflaci má politika centrální banky, měnová politika. Nicméně tou fiskální expanzivní politikou, těmi deficity, které tato vláda a paní Schillerová dělaly i před covidem v době ekonomického růstu, tak samozřejmě tu inflaci přiživovaly. A to znamená, že vláda hnutí ANO a paní ministryně mají na té inflaci podíl, protože k té expanzivní měnové politice se přidala i velmi expanzivní fiskální politika. Z toho se paní ministryně zkrátka nevylže, může za růst cen stejně jako centrální banka,” odpověděl na otázku moderátora, zda se šlo nějakým způsobem vyhnout vysoké inflaci.

Video z debaty následně sdílel Skopeček na svém Twitteru. “Máslo 55 Kč. Brambory 25 Kč. OSB deska 363 Kč. Zdražuje všechno od potravin přes stavební materiály, tak benzín nebo elektřinu. Takhle to vypadá, když nám vládne Bratrstvo rozpočtové dekadence, které obřími deficity přifouklo a zvýšilo inflaci,” dodal ke svému proslovu.

Vládu už dříve za to stejné kritizoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který zase jako příklad uvedl zdražení sýra.

Česko v srpnu zasáhla nejvyšší inflace za posledních 13 let, v rámci EU však zůstává stále podprůměrná. Podle Eurostatu dosahuje inflace v Česku za měsíc srpen 3,1 %, což je výrazně méně než v Polsku, Litvě či Estonsku, které jsou s 5% inflací na samotném chvostu.

inflace v eu
Meziroční inflace mezi státy EU za měsíc srpen
Foto: Eurostat

Česko je však lepší i v porovnání s Německem, Slovenskem nebo třeba Španělskem, u kterých Eurostat udává inflaci shodně ve výši 3,3 %. Lepší než my je poté Nizozemsko, Itálie či Švédsko s inflací okolo 2,5 %, nejlépe na tom je malá Malta s meziročním růstem o 0,4 %.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
jarin
jarin
1 měsíc

Tak si může vzít monterkya jít si vybrat brambory k sedlákovi za 7 korun. Nemusí přeci podporovat překupníky a jiné lehkoživky na trhu.

josef
josef
1 měsíc

to,že je vrchni ekonom ODS—když nevi ,že všude v EU zsražuji o mnoho vic neč v česku–nebo si honi triko aby se dostal do poslanecké sněmovny?????

Petr
Petr
1 měsíc

To je totiž jediný program těch dvou naprosto nesourodých slepenců. Kritizovat vždy a za všech okolností a co se týče vlastního programu tak většinou jen nekonkrétní kecy. Nechápu, jak by spolu mohli vládnout např. lidovci a Piráti. Zamyslel se někdo kdo nad tím, kdo jsou voliči těchto stran? Vždyť nemají společného nic. Ale vůbec NIC. To je jako bílá a černá. Spojením vznikne šedá. Takže to je pak pro všechny o ničem.
Ovšem nejlepší kritičky jsou Pekarová Adamová a samostatnou kapitolou je paní Němcová z ODS. Tato dáma je v politice již od revoluce, v současné době bojuje za blaho občanů v senátu. Paní byla přítomna u všech zlodějin a lumpáren co ODS kdy napáchala – privatizace, vytunelování bank, Pandury viz zavřený Dalík, který si řekl o 500mil úplatek a nikdy ani nepípla. Zato teď je naprosto konsternována úplně vším a ještě má plná ústa demokracie(Ale jenom té zlodějské v podání ODS). Na příkladu této paní by se mohlo vyučovat pokrytectví a nesoudnost.

Milan
Milan
1 měsíc

Kdykoliv kdy dojde k nějaké katastrofě , válce nebo jako dnes k pandemii, vždy se na tom chce kdekdo napakovat, obzvlášť když během pandemie nebyly takové zisky. To se bude dít po celém světě a obviňovat za to zrovna naší vládu je nesmysl, ale nejjednodušší způsob, jak vládu znemožnit a že se k tomu opoziční strany, které by už chtěly konečně vládnout uchylují, je neschopnost jinak voliče získat. Vždyť poplivat je to nejjednodušší a bohužel ti méně chytří spoluobčané na to slyší.

Abrdy
Abrdy
1 měsíc

ekonom postižený! všude v evropě ve světě se zdražuje a o hodně víc i naše zadlužení je hodně pod uroven mnoha státu jen lži,podrazy,křivárny na Babiše a zrovna on člen největší rabovací bandy zloděju,tunelářu kritizuje.

Jiří
Jiří
1 měsíc

Chlapec se zřejmě uhodil do hlavičky. Ať si jde koupit benzin třeba do Maďarska. 44,-Kč/l. Ti budou pomlouvat i kdyby vláda všechno zlevnila. I tak by to bylo špatně. Sami nic nedokázali.

Scandaal66
Scandaal66
1 měsíc

V porovnání s ostatními státy EU jsme na tom dobře,ale i tak si pan Skopeček musí rýpnout…inu nic než kritizovat opoblok neumí…

Zdenek
Zdenek
1 měsíc

A přesto popelnice se nestačí vyvážet,jak jsou stále plné vyhozených potravin.Asi to nebude s tím zdražováním tak horké …

Jarda
Jarda
1 měsíc
Reply to  Zdenek

Souhlasím,ale ono se také plno věcí nedá žrát,tak co s nimi

Vláďa
Vláďa
1 měsíc

Modré straky budou jen vždy strakama.

Abrdy
Abrdy
1 měsíc
Reply to  Vláďa

a Kalousek zloděj zlodějský a udavači odpad společnosti

Petr
Petr
1 měsíc

Neschopná opozice, nevolitelná. Nedej bože, aby měla vliv na hospodářství naší republiky.

Lubomír
Lubomír
1 měsíc

Já kupuji máslo za 40, brambory za 13. Skopeček je nějaký ekonom nebo manipulátor?

Jarda
Jarda
1 měsíc
Reply to  Lubomír

To je zase jeden z té zlodějské ODS

josef
josef
1 měsíc
Reply to  Lubomír

to bude nějakej trouba když nevi ,že eu zdražuji o mnohem vic než u nás

Stanislav
Stanislav
1 měsíc

Řekněte tomu z ODS, kdo zvedl DPH na potraviny! Byla to právě jeho ODS!

David
David
1 měsíc

Hmmm chytrák z modrého ptáka.

17
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x