Fiala nemá signály, že by mělo být Česko odříznuto od plynu. Směrem k Rusku zároveň poslal rázný vzkaz

fiala premier
Premiér Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Radek Polívka27. 4. 2022

Předseda vlády Petr Fiala nemá aktuálně signály, že by Česku hrozilo zastavení dodávek plynu z Ruska. Kvůli odstávce plynu do Polska a Bulharska však poslal premiér Rusku ostrý vzkaz.

reklama

“V tuto chvíli nemáme informace, že by něco takového hrozilo. Dokonce ani nejsou žádné signály, ale musíme s tím počítat, když vidíme, co Rusko udělalo v těchto dnech. Kroky k tomu, abychom zajistili dostatek plynu pro naše domácnosti a firmy, děláme,” řekl dnes novinářům ve Sněmovně podle ČTK Fiala.

Český premiér poslal také Rusku přes Twitter rázný vzkaz. “Ruská federace se rozhodla zastavit dodávky plynu do Polska. Ze strany Ruska tak dochází k dalšímu vyhrocování situace a porušování platných smluv. Je to další důkaz toho, že se musíme postupně zbavit závislosti na ruských fosilních palivech,” napsal zde Fiala.

Vláda má podle ministerstva průmyslu a obchodu plán, jak postupovat při nedostatku plynu. “Pokud by se situace dlouhodobě a prudce zhoršila, postupovalo by se dle platné energetické legislativy – případným vyhlašovatelem stavu nouze je v takovém případě provozovatel přepravní soustavy, společnost Net4Gas, která by za stavu nouze tuzemskou plynárenskou soustavu řídila,” informoval veřejnost Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x