Vítězem války je americký dolar. Rusko, Ukrajina a EU na straně poražených

Analýza
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
cena dolaru
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Petr Karásek28. 4. 2022

Nehledě na konečný výsledek války jsou už teď největšími poraženými Ukrajina i Rusko. První za to, že ho ten druhý nesmyslně napadnul platí nejen velkými ekonomickými ztrátami, zdevastovanou zemí, ale i vlastními životy. Druhý platí ztrátou blahobytu i totálně zničenou reputací ve světě na další desítky let. Na straně poražených jsou ale i státy EU.

reklama

Státy Evropské unie zaplatí za válku vysokou ekonomickou cenu, ti na východě včetně Česka jsou navíc zasažení migrační krizí. Ze strany Ruska pravděpodobně dojde k odpojení plynu i v dalších zemích, jako se tak stalo už v případě Polska a Bulharska, další zdražování energií a nárůst inflace se tak unijním zemím téměř jistě nevyhne. A to může být výbušný koktejl, který může otřást společensko-politickou situací v mnoha zemích.

Jednoznačným vítězem válečné situace v Evropě je americký dolar, který roste jak dlouho ne. “Americký dolar výrazně roste na hlavních měnových párech. USDJPY překonal úroveň 130 poprvé od roku 2002,” komentuje X-Trade Brokers pro kurzy.cz.

Těžit z války na Ukrajině bude postupem času i Čína, která má v Rusku po odchodu firem ze Západu zcela uvolněný trh. Amerika s Čínou jsou tak dvě země, kterým současná situace ekonomicky vyhovuje, díky čemuž mohou upevnit své pozice ve světě. První se tím nijak veřejně nechlubí, druhý mlčí před světem úplně a přitom si potichu mne ruce.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x