Fialova vláda nouzový stav neprodlouží, odborníkům z MeSES navzdory

fialova vlada
Premiér Fiala po boku vicepremiérů Jurečky a Válka
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka17. 12. 2021

Premiér Petr Fiala na dnešní tiskové konferenci informoval, že vláda se nechystá požádat Sněmovnu, ve které drží vládní strany většinu, o prodloužení nouzového stavu. Současný nouzový stav vyhlásila ještě vláda Andreje Babiše v demisi dne 25. listopadu.

reklama

Na základě toho bude posledním dnem nouzového stavu první svátek vánoční. Od 26. prosince tedy budou moci mít například restaurace, hospody či diskotéky otevřeno přes noc. Doposud na základě nařízení vydané v souladu s nouzovým stavem mohly mít tyto podniky otevřeno pouze do 22. hodiny.

Před výrazným rozvolněním, které nastane po konci nouzového stavu, varovali před pár dny již odborníci ze skupiny MeSES, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal. “Vzhledem k nemožnosti přijímat flexibilně dostatečně účinná protiepidemická opatření podle pandemického zákona považujeme za nutné prodloužení nouzového stavu,” napsali odborníci, mezi které mimo Smejkala patří například i Rastislav Maďar, na svém webu k šíření mutace omikron.

Nová vláda se však cestou prodloužení nouzového stavu nevydá. Premiér Fiala po prvním jednání jeho vlády oznámil, že vláda nebude žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. “Situaci sledujeme, pokud se bude situace zhoršovat, je vláda připravená se k debatě o nouzovém stavu vrátit,” dodal premiér Fiala

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek poté na svém Twitteru dále uvedl, že pokud se bude situace vyvíjet nepříznivě, je vláda připravena okamžitě přijmout adekvátní řešení.

Skupina MeSES varuje vládu před mutací omikron kvůli její schopnosti se rychleji šířit a vyjadřuje obavy nad tím, že se stane u nás dominantní variantou. Za riziko poté odborníci považují, že očkovaní jedinci 2. dávkou vakcíny Pfizer mají mít po 5 měsících proti omikronu pouze přibližně 35% ochranu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x