Nová vláda bude mít nadprůměrný počet vicepremiérů. Prvním vicepremiérem bude Vít Rakušan

vicepremier rakusan
První vicepremiér vlády Vít Rakušan (STAN)
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek17. 12. 2021

Na první tiskové konferenci vlády se představil premiér Fiala po boku svých vicepremiérů. Těmi budou Ivan Bartoš za Piráty, Marian Jurečka za KDU-ČSL, Vlastimil Válek za TOP 09 a pozici prvního vicepremiéra bude zastávat Vít Rakušan za STAN.

reklama

Vysoký počet vicepremiérů vlády není náhodný, odráží v součtu s předsedou vlády počet pěti koaličních stran. Stejný model využila pětikoalice i u vedení Sněmovny, kde každá zastoupená strana získala jeden post.

Počet místopředsedů Fialovy vlády patří v novodobé historii České republiky k těm jednoznačně vyšším, ale nikoliv nejvyšším. V poslední Babišově vládě zastávali post vicepremiérů Jan Hamáček z koaliční ČSSD a poté Alena Schillerová s Karlem Havlíčkem, kteří kryli záda ministerském předsedovi za ANO.

V předchozí Sobotkově vládě tvořili vicepremiérské posty pouze dvě osoby, což se dá považovat v historii naší politiky za určitý standard.

Topolánkova vláda, kterou kromě ODS tvořila KDU-ČSL a strana Zelených, měla dokonce jenom post prvního vicepremiéra. Více vicepremierských postů (5) než současná pětikoaliční vláda měla Paroubkova vláda s KDU-ČSL a Unií svobody.

Zdaleka nejvíce vicepremiérů však měla na krátko jednobarevná menšinová vláda Miloše Zemana, která vládla na základě tzv. opoziční smlouvy. Zemanova vláda měla jeden půlrok během svého vládnutí rekordních 6 vicepremiérů.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x