Proč protikorupční Piráti ještě nevystoupili z koalice se STAN? Převezli je při volbách a do toho korupce

Glosa
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
pirati a starostove
Lídři koalice, když ještě bylo spolu veselo
Foto: Piráti a Starostové
Autor: Radek Polívka23. 6. 2022

Opravdu nerozumím tomu, proč protikorupční Piráti i nadále uvnitř vlády setrvávají ve vnitřní koalici s hnutím STAN, které zabředlo napojením několika vrcholových politiků hnutí na obviněného podnikatele Redla do bažin korupce. Ta koalice už navenek reálně neexistuje, ale uvnitř vlády stále ano. Není tedy, Piráti, čas se emancipovat a od Starostů se odstřihnout úplně i ve vládě?

reklama

Dokážu ještě z politického pohledu pochopit, proč premiér Fiala podržel Rakušana i přes jeho střet zájmů na ministerstvu vnitra, protože by odvolání šéfa koaliční strany bylo pro něj samotného velké riziko a nechce tím ohrozit svou vládu v době předsednictví EU, a tak toleruje, co by u jiných netoleroval, ale Piráti, kteří jsou v pětikoaliční vládě doslova páté kolo u vozu, by formálním vystoupením z koalice se Starosty vládu jako celek fakticky ničím neohrozili. Maximálně tak své posty, kdyby se to obrátilo proti nim.

Že by Piráti nechtěli riskovat ztrátu vydobytých postů, které nezahrnují jen ministry, ale i politické náměstky, kam se angažovalo hned několik bývalých Pirátských poslanců, výměnou za své protikorupční zásady? A tak raději drží basu a mlčí?

Nebylo by to ostatně poprvé, co se Piráti vzdali svých zásad. Při vzniku vlády rezignovali na jednu ze svých hlavních zásad, kterou je kumulace funkcí. Předseda Bartoš se stal po volbách kromě poslance i ministrem, což je proti Pirátským zásadám o kumulaci funkcí – podle nich se měl totiž správně předseda Pirátů vzdát mandátu poslance.

Piráti ve vztahu se STAN zatím vypadají, že na sobě nechají i dříví štípat. Prvně se nechali převést při volbách, kdy se podle koaliční dohody nemělo vyzývat ke kroužkování, což ale posléze vyšlo najevo, že mnozí kandidující za STAN nedodrželi, a teď zůstávají ve vládě v těsné koalici s někým, u koho se rozjel korupční skandál na nejvyšších místech.

Pro Piráty je to značně toxický vztah, takový vztah, kdy vám partner neustále ubližuje, ale vy ne a ne se rozejít, a který jim kromě vládního angažmá nepřináší vůbec nic dobrého. Ale to samotné možná ke spokojenosti stačí.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x