Komentář: Premiér Fiala v projevu kritizoval předchozí vládu za něco, za co nemohla. Tohle je ten návrat slušnosti?

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
premier petr fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek25. 6. 2022

Byl jsem zvědavý, co nám chce premiér Fiala asi důležitého sdělit, a tak jsem ve středu krátce před osmou hodinou večer seděl přikovaný k televizi. Přemotivovaný projev, který nám v týdnu premiér přinesl, trval cca 13 minut. Z toho času vyčlenil téměř 4 minuty ukazováním na viníky současné situace. Ty našel premiér hned dva, a to Babiše s Putinem.

reklama

Minimálně v jednom případě svého projevu však Fiala vyčinil předchozí vládě a potažmo Babišovi neprávem. Premiér Fiala totiž část času věnoval kritice Babišovy vlády za to, že v roce 2017 po svém nástupu neprodloužila smlouvu na norský plyn, což by nám v dnešní době skutečně pomohlo, protože jsme aktuálně téměř ze sta procent závislí na ruském plynu. Norské dodávky pak měly tvořit zhruba čtvrtinu.

Podle energetického analytika Jiří Gavora však tehdejší vláda do kontraktu o norském plynu zasahovat nemohla. “To nebyl kontrakt, do kterého by mohla zasahovat česká vláda. To byl kontrakt, který byl součástí zprivatizovaného, dříve státního Transgasu. Takže nositelem kontraktu byla RWE, později innogy,” odpověděl expert v rozhovoru na otázku, zda se měl kontrakt obnovit. Transgas zprivatizovala vláda Miloše Zeman, která jej prodala německé společnosti RWE.

Premiér Fiala se asi nechal unést tím dramatickým aranžmá svého projevu, anebo mu prostě někdo napsal do projevu něco, co není pravda. Mohlo jít o chybu, za kterou by se měl premiér omluvit. Pokud však šlo o záměr, tak tedy nevím, jak tohle koresponduje s proklamovaným návratem slušnosti do politiky?

Je velice snadné poukazovat na ostatní, o to výrazně těžší je přijít s vlastním řešením situace. Ještě nějakou chvíli to fungovat u určitých voličů může, ale dlouhého trvání tomu nebude. Proto bych doporučil premiérovi Fialovi věnovat se více vlastním řešením, za což se dá považovat třeba i zmíněný záměr vykoupit elektrárny, než ostatním okolo, vyhne se tím podobným mylným prohlášením.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x