Hejtmani bouchli do stolu. Někteří příchozí z Ukrajiny krizi jen zneužívají

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
martin netolicky
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
Foto: DominikBartak / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Autor: Petr Karásek22. 4. 2022

Česká společnost uprchlíkům z Ukrajiny pomáhá opravdu ve velkém. Nekontrolovaná vstřícnost bez jasně nastavených mantinelů je však mnohdy pro někoho příležitost k prospěchu. Podle vyjádření hejtmanů Martina Kuby a Martina Netolického pro CNN Prima News jsou s některými příchozími problémy a někteří uprchlickou krizi i zneužívají.

reklama

Martin Netolický pomyslně bouchl do stolu. “Uprchlická krize s sebou nese situace, které někteří zneužívají. Všichni kolem toho chodí jako kolem horké kaše, ale musíme se o tom bavit,” řekl ve vysílání CNN Prima News hejtman Pardubického kraje. “Pokud uprchlíci hovoří maďarsky, stačí se podívat na mapu, odkud pocházejí. Jsou z hranice se Zakarpatskou oblastí, kde žádný konflikt není, ale řeší tam vnitřní uprchlickou krizi. Tito lidé pak říkají, že se cítí ohroženi válkou,” dodává zde Netolický.

Své zkušenosti s problémovými uprchlíky má i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. “Přijede rozvětvená rodina, která mluví jen maďarsky a má jiné hygienické návyky. A představte si, že pak desítky lidí odvezete do jednoho ubytovacího zařízení vedle malé obce. Česká komunita tohle není schopná akceptovat,” vypráví Kuba.

Minimálně to, co řeší hejtman Netolický jsem načal již v tomto komentáři. Jde o to, že vláda absolutně rezignovala na kontrolu, zda se jedná o Ukrajince z opravdu válkou zasažených oblastí na východě, nebo ne. Nárok na azyl tak má plošně každý Ukrajinec, i když má třeba bydliště blízko západních hranic, kde se jich válka prakticky až na výjimky, jako je Lvov, vůbec netýká.

Je otázkou, zda nemají mít v současné době, kdy se ruská fronta přesunula jednoznačně na východ, nárok na azyl jen Ukrajinci z východních oblastí. Logika by tomu velela. Ale to by se pak vláda nemohla tolik bít do prsou, jak všem Ukrajincům nadstandardně pomáhá. A mediální obraz je v této otázce asi to, co vládní představitele zajímá úplně nejvíc, takže logiku zřejmě požadovat nemůžeme.

Pokud však žádná taková kontrola neexistuje, může docházet velmi snadno ke zneužívání naší pomoci, které popisuje hejtman Netolický. Ve zmíněné Zakarpatské oblasti opravdu žádná válka neprobíhá.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x