Jak nám premiér neustále lže. Fiala je zralý na demisi

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala petr
Premiér Petr Fiala
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka19. 5. 2023

Premiér Petr Fiala se zdá být mistrem v oblasti prázdných slibů. Od okamžiku, kdy přišel k moci, se jeho vláda projevila v řadě otázek, ale bohužel zdaleka ne vždy tak, jak nám bylo slibováno. Podle mého názoru je čas, aby se premiérského postu chopil někdo, kdo má více schopností, než jen mluvit, slibovat a sliby nakonec nedodržet.

reklama

Petr Fiala nás ještě jako kandidát na premiéra před volbami v roce 2021 ujišťoval, že zastaví údajnou Babišovu drahotu. Drahotu, kterou nyní zažíváme si za rámeček rozhodně nedá, protože inflace, která se už rok drží na více než 10 procentech drtí domácnosti po stránce zvyšujících se výdajů i snižováním hodnoty úspor.

Fiala opakovaně prohlašoval, že vláda nezvýší daně. Jaký byl však výsledek? Minulý čtvrtek za pět minut dvanáct vláda představila konsolidační balíček, který plánuje zvýšit daň z právnických osob na 19 procent, zvýšit daň z nemovitosti a zvýšit DPH u řady položek základních životních potřeb, jako jsou například léky. Zdá se, že Fialův slib o nezvyšování daní byl stejně prázdný jako ten o zastavení drahoty.

Další slib, který Fiala nedodržel, se týká odchodu do důchodu. Ještě před pár měsíci tvrdil, že vláda nezvýší věk pro odchod do důchodu. Avšak nyní, v rámci takzvané důchodové reformy, plánuje vláda pod jeho vedením zvýšit odchod do důchodu už u současných padesátníků, kteří se narodili po roce 1965. To je výrazný zásah do životů těch, kteří pracovali skoro celý život  a měli očekávání, že půjdou do důchodu maximálně v 65 letech, protože tyhle ročníky už nemají moc času se na pozdější odchod připravit.

Fiala také tvrdil, že nedovolí zákaz aut se spalovacími motory, což by pro Česko znamenalo ekonomickou katastrofu a ohrozilo by mnoho lidí. Ale v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii a Fiala jako český premiér stál v jejím čele, se začal rodit plán na zákaz aut se spalovacími motory už v roce 2035, který letos v únoru schválil Evropský parlament.

Fiala je zralý na demisi

Zde se musím zákonitě ptát, kde je ten Fiala, který nám sliboval cenovou stabilitu, nezvyšování daní ani věku odchodu do důchodu, a který dále sliboval ochranu našich českých zájmů? Vypadá to, že Petr Fiala je buď naprostý amatér, který nedokáže politicky předvídat a dodržet ani špetku toho, co říká, a nemá tak na pozici premiéra, co dělat, anebo nám všem neustále lže, což považuji za pravděpodobnější.

Fialův přístup k politice a jeho nedodržené sliby svědčí o nedostatku zkušeností, důvěryhodnosti a profesionality. Není náhodou čas, aby český premiér prokázal svou odpovědnost a dal prostor někomu, kdo bude schopen dodržet alespoň některé své slovo? Někomu, kdo nebude jen plácat dokola o tom, jak dělá vláda všechno skvěle, což je v kontrastu s realitou naprosto směšné. Někomu, kdo nám nebude neustále lhát.

Z Fialovy vlády se stává symbol nesplněných slibů. Pokud chceme, aby naše země byla vedena profesionálně, je podle mého nejvyšší čas, aby premiér Petr Fiala podal demisi a došlo k rekonstrukci vlády. Vláda může zůstat na stejném pětikoaličním půdorysu, k čemuž dostala mandát ve volbách, ale na post premiéra by měl nastoupit někdo schopný. Někdo, kdo nebude pouze dlouho profesorsky žvanit.

Takovým ideálním kandidátem na pozici premiéra by byl například Fialův spolustraník hejtman Martin Kuba. Dále je potřeba, aby resort financí vedl v této době někdo, kdo financím opravdu rozumí. Považuji vyloženě za špatný vtip, že ministerstvo financí vede vystudovaný elektrotechnik Stanjura, ale ekonomický expert ODS Jan Skopeček sedí mezitím ve vedení Sněmovny. Zralí na výměnu jsou i ministři Válek nebo Rakušan. Jak se ovšem říká – ryba smrdí od hlavy, a to zde platí naplno.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x