Kde je Milion chvilek, když ho potřebujeme nejvíc? Asi ještě slaví Babišovu prohru ve volbách

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
premier babis
Babiš v době , kdy Milion chvilek pořádal jednu demonstraci za druhou
Foto: se souhlasem Andreje Babiše
Autor: Radek Polívka12. 2. 2023

Spolek Milion chvilek pro demokracii vznikl po volbách 2017 jako občanská platforma, která kritizovala vládu premiéra Andreje Babiše a zejména jeho osobu pro střet zájmů či trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Organizace se v té době několikrát sešla s lídry tehdejších opozičních stran, kteří jsou v současnosti lídry vládní pětikoalice, a nabádala je ke spojování ve volbách.

reklama

To se následně stalo a pět stran se spojilo ve dvě předvolební koalice. Za tyto koalice následně Milion chvilek orodoval na sociálních sítích a agitoval v ulicích. Pětikoaliční vláda Petra Fialy je tedy do určité míry i vládou Milionu chvilek. Je totiž až s podivem, že takový prostor, který spolek věnoval Andreji Babišovi, kdy každý sebemenší průšvih dohnal organizátory Milionu chvilek k pořádání dalších a dalších demonstrací, není věnován i současné vládě, kde jsou podobné přešlapy často odpouštěny, případně jen krátce komentovány na sociálních sítích.

Milion chvilek na svém Facebooku totiž sice například zkritizoval nominaci Pavla Blažka na ministra, přičemž poslal tehdy premiéru Fialovi dopis se svým znepokojením. Fiala tehdy odpověděl, že Blažkovi věří, a tím to celé ze strany Milionu chvilek skončilo. Spolek Milionu chvilek až slepě věří lídrům pětikoalice, se kterými osobně v minulosti jednal, a kterým v podstatě pomohl k moci, proto píšu, že jde i o jejich vládu.

Ano, Milion chvilek dále kritizoval například i kauzu STAN ohledně jejich netransparentního financování či kauzu Dozimetr, ale nikdy v tomto ohledu třeba nevyzýval k odstoupení ministra Rakušana z postu ministra vnitra, který má pod sebou složky policie a je tak v určitém střetu zájmů. Milion chvilek Rakušana vždy omlouval se slovy, že ministr všechno řádně vysvětlil a napravil. Přitom Rakušan nedávno porušil slib, že STAN nebude přijímat dary od firem, přičemž hnutí nedávno přijalo dar od firmy svého straníka, který se posléze dostal do vedení městské firmy.

Milion chvilek se od této lehké kritiky vlády na sociálních sítích následně začal naplno koncentrovat na očekávanou prezidentskou kandidaturu Andreje Babiše. Spolek si například při soudním projednávání Babišovy kauzy Čapí hnízdo postavil před soud mobilní věznici s Babišovou figurínou, čímž snad předjímal rozhodnutí soudu. Jaké to jistě nastalo mrzení, když byl Babiš nakonec soudem prvoinstančně osvobozen. V prezidentských volbách spolek podporoval zejména trojici kandidátů, které podpořila vládní koalice, a tedy Danuši Nerudovou, Pavla Fischera a pozdějšího vítěze Petra Pavla.

U případu Pavla Blažka se zastavím, protože podle informací serveru Novinky.cz se ministr spravedlnosti Blažek pře na sociálních sítích se státními žalobci, což je něco velice znepokojivého. Blažek se do státních zástupců totiž pouští opakovaně zejména pro jejich řešení brněnských kauz, jako je například ta poslední s kupčením s městskými byty. V Brně se přitom vznáší šero nad zdejším obchodováním samotného ministra Blažka.

Zasahování do práce státních žalobců, a to třeba jen mediálně, kteří mohou pracovat i potenciálně na kauze samotného ministra, je něco skandálního. Kdyby si toto dovolila Marie Benešová, které Milion chvilek mimochodem věnoval minimálně jednu demonstraci, tak za to, co dělá ministr Blažek, by při bývalé ministryni spravedlnosti v Babišově vládě spolek demonstroval snad každý týden.

Proto není divu, když mnozí označují Milion chvilek jako Milion chvilek proti Babišovi, protože z toho, co všechno projde Fialově vládě, by u Babiše neprošla ani polovina. A nevšímám si těchto věcí jenom já, ale třeba i autor z Deníku Referendum. Proto se tolik ptám, kde je Milion chvilek, když ho potřebujeme? U případu Pavla Blažka vidíme, že buď spí, anebo ještě slaví Babišovu prohru v prezidentských volbách.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x