Koalice odmítají respektovat poměrné zastoupení dle voleb. Okamura už nemá být ve vedení Sněmovny

okamura
Dosavadní místopředseda Sněmovny Tomio Okamura
Foto: Facebook Tomia Okamury
Autor: Petr Karásek12. 10. 2021

Strany demokratických koalic, které se takto samy titulují, odmítají respektovat poměrné zastoupení ve vedení Sněmovny podle výsledků demokratických voleb. Okamura, jehož SPD volilo více než půl milionu voličů, by tak měl přijít o post místopředsedy Sněmovny.

Koalice považují SPD za extremisty, čímž vysvětlují svou neochotu respektovat poměrné zastoupení. “Dívám se třeba na Německo, kde Alternativa pro Německo je parlamentní stranou, ale vzhledem k tomu, že ostatní strany ji vnímají jako extremistickou politickou sílu, obsazení ve vedení Bundestagu nemá,” uvedl pro Aktuálně.cz například šéf Starostů Vít Rakušan.

Někdo však zase považuje za extremisty Piráty, se kterými tvořili Starostové předvolební koalici, a ti se nyní mají podílet dokonce na vládě.

Stejný názor jako Starostové mají na Okamurovu partaj i KDU-ČSL a TOP 09. Tyto tři strany disponují v nové Sněmovně 70 mandáty. Rozhodující, zda budou demokratické zvyklosti zachovány, tak bude postoj ODS.

V koaliční většině je mnoho hladových krků a postů je málo, nová většina ve Sněmovně by však neměla omlouvat svou neochotu uvolnit post opozici jednoduchými nálepkami.

Faktem však je, že všechny strany v Poslanecké sněmovny jsou demokratické, nejen ty v koalicích, ať se to někomu líbí, nebo ne, jelikož prošly demokratickými volbami. Nedemokratické extremistické strany by se nemohly voleb vůbec účastnit, protože by byly rozpuštěny.

Stalo se to například v případě Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil Nejvyšší správní soud, který dovodil, že představovala riziko ohrožení demokracie, protože byla ideově navázána na nacionální socialismus, neonacismus a podporovala násilí. To se však v případě SPD neděje.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x