Budoucí premiér Fiala se musí mít na pozoru. Jeden z členů jeho vlády bude mít ambici jej přerůst

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text není článkem zpravodajským, ale publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
spolu po volbach
Petr Fiala s kolegy ze Spolu po výhře ve volbách
Foto: Facebook Petra Fialy
Autor: Radek Polívka13. 10. 2021

Petr Fiala ještě ani nebyl jmenován premiérem a už je celkem jasné, že se mu rýsuje jeden velmi vážný konkurent, který by jej mohl vystřídat. Ambici být premiérem nejpozději po příštích volbách bude mít předseda Starostů Vít Rakušan. Může se mu to však podařit už v tomto volebním období.

reklama

Rakušan je považovaný za politický talent, který oslnil voliče v televizních debatách. Premiérskou ambici tak dříve či později bude mít určitě, protože byl to právě i on, kdo v posledních volbách získal nejvíce preferenčních hlasů. Budoucí premiér Petr Fiala skončil v preferencích až na 3. místě za kolegyní z TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou.

Šéf Starostů, který by měl ve Fialově vládě obsadit post ministra vnitra, také aktuálně disponuje podobně velkým poslaneckým klubem jako premiérská strana ODS – strana Petra Fialy má 34 mandátů, Rakušanovy Starostové jen o jednoho méně plus v záloze 4 věrné Piráty, kterým po výprasku zřejmě nic jiného než věrnost Rakušanovi nezbyde.

Ale to nejsou všechny trumfy Víta Rakušana. Poté, co se podařilo vytěžit koalici s Piráty na maximum tím, že kandidáti Starostů přeskákali téměř všechny Piráty, může se mu také podařit v příštích volbách získat pro svou partaj i přímo Pirátské voliče.

Předseda Starostů by se však mohl premiérem stát ještě v tomto volebním období. Stačí, aby vládu pěti různých stran potkala větší krize a hnutí ANO, se kterým by Starostové tvořili ve dvojkoalici většinu 105 poslanců, přispěchá rádo s nabídkou premiérského postu výměnou za návrat do vlády.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x