Když si vládní politici neustále stěžují, že poslanec Babiš nechodí do Sněmovny, dostáváme se tím do poměrně podivné situace. Samotná Markéta Pekarová Adamová už dokázala napsat o Babišových absencích mnoho řádků na svém Twitteru, ale přitom třeba zároveň na interpelace ve Sněmovně nechodí ministři Fialovy vlády v nikterak hojném počtu. A to je ve výsledku trochu vážnější problém než absence jednoho opozičního politika. Tento dvojí přístup však pozoruji i na jiných tématech.
Naposledy ve čtvrtek se na základě informací serveru Novinky.cz dostavili na interpelace pouze tři ministři. Opoziční politici to považují za rekord. Já to považuji za vrchol pokrytectví, kdy na jednu stranu ti stejní kritizují Andreje Babiše za to, že jako řadový poslanec nechodí do práce, když samotní ministři tam nejsou schopni dojít, protože v době interpelací je jejich práce odpovídat na dotazy opozice.
Úplně v ten stejný den, kdy zveřejní šéfka TOP 09 na Twitteru tento vysměvačný příspěvek o absenci Babiše, tak na interpelace vlády přijdou pouze tři ministři z osmnácti. Co si z toho odnést? Je to asi stejné, jako kdyby Markéta Pekarová Adamová kázala vodu a sama za vládu přitom pila víno aneb pokrytectví, které dosahuje těch nejvyšších vrcholů.
Není to jen otázka docházky ve Sněmovně
Vládní politici mají s pokrytectvím všeobecně větší problém. Když například u minulé vlády kritizovali vysoké schodky státního rozpočtu v době covidu, což třeba na příkladu současného ministra Baxy označovali za rozvrat veřejných financí, ale když sami sekají podobně velké dluhy, tak už to najednou rozvratem není. Jejich katastrofickou optikou, nutno podotknout tehdy opoziční, bychom při plánovaných deficitech měli pod Fialou jako stát zkrachovat snad i dvakrát.
Dalším příkladem je na jednu stranu snaha o obnovení lustrační povinnosti pro členy vlády. “Ministři nemají být ti, kdo někdy před listopadem 1989 udávali svoje kamarády, příbuzné, sousedy, ti, kdo spolupracovali velmi aktivně s totalitním režimem,” zdůvodňoval tehdy Rakušan, což zni zcela pokrytecky v kontrastu s tím, že vládní politici podpořili nedávno ve volbě prezidenta Petra Pavla, který byl v minulosti aktivním komunistou jako předseda ZO KSČ a působil v silových složkách komunistického režimu.
A mohl bych klidně pokračovat i na dalších tématech. Není to tedy zdaleka jen otázka docházky ve Sněmovně, u které jsem začal. Připadá mi, že tato vláda má pokrytectví zakódované ve svém DNA a bylo by docela fajn pro nás všechny, kdyby se této vlastnosti co nejrychleji zbavila. Budu v to doufat a držet palce.