Sebevědomý premiér by opozičního politika neřešil. Fiala už asi bez Babiše nedokáže politicky žít

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala petr
Premiér Petr Fiala
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka9. 2. 2023

Když potřebuje Petr Fiala najít univerzálního viníka čehokoliv, často si spolehlivě a rád vzpomene na Andreje Babiše. Nepamatuji si snad jeho proslov z poslední doby, který by nezahrnoval jméno Babiš nebo spojení Babišova vláda. Až ho začínám podezírat alespoň z malé míry posedlosti, ale možná je to jen profesní deformace z kariéry politologa.

reklama

Premiér Fiala včera večer navštívil studio CNN Prima News v pořadu Co na to premiér, který se vysílal krátce po tiskové konferenci Andreje Babiše, kde opoziční lídr oznámil, že se sice stahuje do ústranní, ale snad i k radosti samotného Petra Fialy dodal, že v politice nekončí. Fiala byl následně moderátorkou pořadu tázán, aby Babišova slova okomentoval.

A představoval jsem si, co by asi tak odpověděl sebevědomý premiér v takové situaci. Řekl by něco ve stylu: Paní moderátorko, jsem v pořadu s názvem Co na to premiér, já jsem premiér vlády a měl bych komentovat kroky své vlády, nezaobírám se tedy nějakým opozičním politikem a jeho zbytečnými proslovy. Tečka.

To se ale bohužel nestalo. Na Petru Fialovi je totiž vidět, že je to bývalý politolog, který velice rád mluví, komentuje, používá přitom různé nálepky a často působí spíše jako mluvčí než premiér. Měl tedy nakonec i to nutkání okomentovat Babišova slova, i když mohl použít úplně bez problému variantu odpovědi, která je nahoře. “Hnutí ANO chce konkurovat extremistům a Babiš ztrácí smysl pro realitu,” uvedl ve zkratce Fiala. S osobní narážkou komentoval Fiala ale nedávno například i Babišovu prohru v prezidentských volbách.

Od sebevědomého premiéra bych si představoval, že nebude nikterak dramaticky komentovat opozici ani neustále hledat někde viníky, ale bude primárně vysvětlovat kroky vlastní vlády. Do toho se však hodně propisuje Fialova minulost politologa. Hlavně by se mi však líbilo, kdyby premiér naší země nebyl tolik fixován jednou osobou, kterou je Andrej Babiš. Ale s tím má problémy minimálně celá koalice Spolu, když si vzpomeneme kupříkladu na jejich billboardy před volbami, ve kterých hraje už tradičně Babiš prim.

Připadá mi tedy, že premiér Fiala nedokáže bez Babiše žít. Politicky očividně, ale možná nejen politicky. Celkem by mě zajímalo, a berte to jako vtip na závěr, zda by to Petr Fiala nepoložil společně s Babišem, kdyby se předseda ANO rozhodl odejít z politiky. To se ale aktuálně nedozvíme, protože Babiš nekončí a premiér jede dál v zajetých kolejích.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x