Komentář: Co udělat v otázce sňatků homosexuálů referendum? A poslanci by mohli řešit důležitější věci

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
svatba mezi muzi
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Simona Dvořáčková9. 6. 2022

Návrh novely zákona, který by umožňoval sňatky homosexuálů, doputoval před pár dny do Sněmovny. Pod návrh se podepsali poslanci pěti různých stran. Samotné strany v této otázce nejsou jednotné, až tedy na konzervativní KDU-ČSL a SPD, které jsou jasně proti. Co raději vypsat na podzim společně s komunálními volbami referendum?

reklama

V několika průzkumech veřejného mínění vyšlo, že většina Čechů je pro tzv. “manželství pro všechny” spočívající v tom, že kromě tradičního svazku muže a ženy nebo ženy a muže by spolu mohli nově uzavřít manželství i muž s mužem či žena s ženou. Pro zastánce sňatků homosexuálů by tedy referendum nebylo riskem, ale naopak příležitostí.

Referendum by nemělo být vypisováno na každou hloupost, ale právě toto je ten moment, ve kterém by lidové hlasování mohlo (a troufnu si říct za sebe i mělo) hrát zásadní roli. Proč takto velkou společenskou a do jisté míry přelomovou změnu nechávat na poslancích?

Kromě SPD a KDU-ČSL jsou ostatní poslanecké kluby uvnitř rozdělené na příznivce a odpůrce této novely. Dá se tedy očekávat bouřlivá diskuze nejen napříč politickým spektrem, ale i napříč vlastními poslaneckými kluby.

Ani následně v do jisté míry konzervativním Senátu nebude mít návrh zrovna na růžích ustláno a i tam bude hojně diskutován. Prezident Zeman už dopředu informoval, že on by novelu umožňující sňatky homosexuálů vetoval. Je však pravděpodobné, že by návrh dostal na stůl až nový prezident.

Nebylo by skutečně lepší místo toho všeho využít demokratického instrumentu v podobě referenda? Podle mého bylo a jednou provždy bychom měli jasno, zda tuto novinku chceme či nikoliv. Navíc by to poslancům uvolnilo ruce a mohli by díky tomu řešit v už tak přetížené Sněmovně palčivější problémy dneška, a ne ji blokovat tímto tématem.

Přiznám se, že já bych hlasovala proti, protože manželství pro mě znamená pouze muž a žena. Ostatně sama v této otázce zachovávám velmi podobný názor jako premiér Fiala. Ponechala bych tak současnou situaci a maximálně vylepšila právní jistoty registrovaného partnerství. Jako demokrat bych ale akceptovala jakýkoliv výsledek lidového referenda. Proč do toho tedy na podzim nejít? A pokud by to bylo moc narychlo, můžeme to spojit klidně o pár měsíců později s volbami prezidenta.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x