Komentář: V zajetí našeho vlastního pokrytectví. Když jedna komunistická minulost je dobro a druhá je zlo

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
prezident pavel
Zvolený prezident Petr Pavel
Foto: GP61editor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Autor: Petr Karásek5. 2. 2023

V české společnosti se začal šířit nešvar, že když dva dělají totéž, není to totéž, protože se neměří stejným metrem. U jednoho budeme to stejné hanit do extrémních rozměrů, u druhého to budeme vyloženě přehlížet. Ano, mluvím o komunistické minulosti nového prezidentského páru Petra a Evy Pavlových a stejné minulosti neúspěšného kandidáta Andreje Babiše.

reklama

Petr Pavel byl před revolucí členem KSČ a studoval na vojenského zpravodajce. Budoucí první dáma Eva Pavlová byla poté také členkou KSČ a podle informací serveru Seznam Zprávy studovala zase na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě, která byla určena pro takzvané politruky. Andrej Babiš byl rovněž členem KSČ a podle dostupných archivních záznamů měl spolupracovat s STB.

V čem je jedna minulost lepší a druhá minulost horší? V čem je jedno dobro a v čem druhé zlo? Nejsou náhodou zlo obě strany? Tyto otázky by si měl pokládat každý, kdo se nechal před druhým kolem prezidentských voleb vmanipulovat do souboje dobra se zlem.

Když dva (nebo tři) dělají totéž, není to totéž?

Andrej Babiš vystudoval vysokou ekonomickou školu a jeho snem byl zahraniční obchod. Aby mohl v rámci toho působit v nějaké zahraniční zemi, učil se proto cizí jazyky. Tohle však nebylo zadarmo, protože obchodní činnost v zahraničí vyžadovala určité povinnosti vůči minulému režimu. Babiš se stal členem KSČ a dost možná spolupracoval v rámci svých zahraničních cest s STB z vlastní vypočítavosti. Ale měl dvě možnosti, buď na to přistoupit, nebo se svého snu o zahraničním obchodě vzdát.

Petr Pavel byl proti tomu daleko angažovanějším komunistou, protože byl dokonce předsedou ZO KSČ, jako voják byl součástí silových složek minulého režimu, které držely komunistický režim po hromadě, a zároveň studoval na vojenského zpravodajce. Vojenská politická akademie Klementa Gottwalda, na které zase studovala Eva Pavlová, byla úzce spjata s komunistickou propagandou. Dotyčná tedy musela dobře vědět, do čeho jde a dobrovolně si vybrala cestu komunistického politruka.

Rozumím tomu, že zlo Andreje Babiše mělo prezentovat hlavně jeho polistopadovou minulost, ale není dobré zapomínat na to, že zlo mají za sebou obě dvě strany. A už vůbec nerozumím tomu, že strana Petra Pavla byla prezentována jako zbožštěné dobro. To bylo vzhledem k jeho minulosti až nedůstojné vůči obětem minulého režimu.

Když antikomunisté adorují bývalého komunistu Pavla

Ironií toho celého je, když zapřisáhlí antikomunisté adorují bývalého komunistu Petra Pavla, který zanedlouho usedne na Hrad s budoucí první dámou Evou Pavlovou, která nebýt revoluce, tak je s největší pravděpodobností politručkou.

Vyloženě směšné mi poté připadlo, když například autoři klipu Sbohem soudruzi z projektu Dekomunizace, ve kterém se protagonisté radují z toho, že komunisté už nebudou, podporovali aktivně v kampani právě Petra Pavla, tedy bývalého komunistu. V klipu Sbohem soudruzi se objevil například herec Michal Šteindler, který aktivně vyjadřoval podporu Petru Pavlovu na svém Twitteru. Další z protagonistů klipu herečka Barbora Polákova zase sdílela na Instagramu generálovo video nebo Youtuber Kovy, co ve prospěch Petra Pavla natočil vlastní video. Vypadá to tedy, že falešný antikomunistický boj herců, zpěváků a ostatních celebrit touto prezidentskou volbou konečně skončil.

Ale před druhým kolem otočil například i politický matador Miroslav Kalousek, který měl na Pavla nevybíravé komentáře před prvním kolem, otočila i prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, co nechtěla na Hradě komunistu, až jednomu takovému dělala při kampani před druhým kolem dvorní dámu.

Co oceňuji, tak je postoj Michaela Kocába, který snad jako jediný se všech známých a zarytých antikomunistů hned neotočil. Tomu ten jeho antikomunistický postoj věřím, protože mi jako u jednoho z mála nepřijde pokrytecký.

V zajetí českého pokrytectví

Z ostatních antikomunistů zbyla jen přetvářka a faleš. Pokud je někdo celoživotním antikomunistou, nemůže přece během chvíle otočit a jen kvůli tomu, že byl ve druhém kole Andrej Babiš, okamžitě doslova adorovat bývalého komunistu Pavla, který navíc nebyl jen obyčejným komunistou. A to nehledě na komunistickou minulost i budoucí první dámy.

Pokud jednomu za jeho kolaboraci s minulým režimem nadáváme do estébáků a ze druhého s velmi podobnou (možná i horší) minulostí děláme mytologické dobro, tak co jiného než naše pokrytectví to je?

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x