Komentář: Korespondenční volba v současné podobě je protiústavní. Nejde diskriminovat občany v Česku

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
pekarova adamova top
Propagátorka korespondenční volby Markéta Pekarová Adamová
Foto: TOP 09
Autor: Petr Karásek8. 2. 2023

Návrh korespondenčního hlasování pro lidi ze zahraničí, jehož největší propagátorkou je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, a které se chce vláda pokusit protlačit Sněmovnou za každou cenu, je podle mého názoru protiústavní. Nejsem sice v žádném případě ústavní právník, ale vycházím z logiky věci, kdy by měli mít všichni občané stejnou možnost volby, což v takovém případě dodrženo nebude.

reklama

Korespondenční volbu propaguje hlavně Markéta Pekarová Adamová, která před pár dny uvedla v pořadu Ptám se já na serveru Seznam Zprávy, že korespondenční volba bude, i kdyby měli vládní poslanci ve Sněmovně spát. To je, panečku, odhodlání. Škoda jen, že se tak neděje třeba při pomoci občanům s drahými energiemi

Pokud by však byla slova Pekarové Adamové skutečně naplněna a korespondenční hlasovaní pro občany žijící v zahraničí prošlo Parlamentem, vsadím si na to, že vzápětí tuto novelu volebního zákona někdo napadne u Ústavního soudu z důvodu diskriminace občanů žijících v Česku. Rázem by totiž nastala situace, že občané v zahraničí mají jiné podmínky pro hlasování než občané v Česku. Co jiného by to bylo než diskriminace domácích voličů?

Voliči by měli mít při volbě stejná práva a na základě toho by poté dle mého názoru musela být korespondenční volba schválena i pro hlasování v Česku. A přesně tato salámová metoda je možná cílem. Vláda si je jistě moc dobře vědoma toho, že korespondenční volby jsou kontroverzní téma, které vzbuzuje při pohledu na volby v Americe nebo třeba v Rakousku oprávněné pochybnosti. Proto nelze jednoduše říct hned, že zavedeme korespondenční volbu pro všechny.

Daleko lépe totiž zní mantra o tom, že se tak činí kvůli nebohým občanům žijícím v zahraničí, kteří musí kvůli tomu, že chtějí i v zahraničí ovlivňovat chod naší země, cestovat větší vzdálenosti. A přitom se dá pěkně vymlouvat na zlou opozici, kterou v zahraničí moc voličů nevolí, a která tak dle tohoto pěkného příběhu nechce nechat korespondenční volbu schválit ze sobeckých důvodů.

Já osobně jsem celkově proti korespondenčnímu hlasování, a to jak pro všechny české voliče, tak i salámově pro ty zahraniční. Proč? Protože tu máme 30 let funkční systém voleb, kdy snad nikdo nijak výrazně nerozporoval výsledky voleb. To je něco, čeho bychom si měli vážit a ne kvůli vlastní lenosti chtít vytvořit volební prvek, se kterým bude prostor byť třeba jen pro spekulace, které v konečném důsledku akorát podkopou důvěru v nás volební systém. Jsem toho názoru, že co funguje dobře, to by se měnit nemělo.

A z úplně stejného důvodu jsem i proti Rakušanově v podstatě šílené reformě voleb na jeden dlouhý volební den, ale o tom se více rozepíšu zase příště.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x