Komentář: Měl by se ministr vnitra ve střetu zájmů pouštět do reorganizace policie? Mám o tom pochybnosti

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
ministr vnitra rakusan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek10. 7. 2022

Po tom, co policisté z NCOZ odvedli v poutech bývalého pražského politika hnutí STAN Petra Hlubučka a zároveň vyšly najevo skutečnosti, že další vrcholní členové hnutí Polčák s Gazdíkem se stýkaly na dovolené a komunikovali přes šifrovaný telefon s podnikatelem Redlem, který je podle policie hlavou zločinecké skupiny, se ministr vnitra a zároveň předseda hnutí STAN dostal automaticky do střetu zájmů.

reklama

A právě Rakušanova reorganizace policie, ke které již ministr podle Aktuálně.cz podepsal rozkaz, se má jednat útvaru NCOZ, který úspěšně rozkryl kauzu spolustraníka Hlubučka. Vít Rakušan tvrdí, že důkazem toho, že není ve střetu zájmů, je právě to, že policie konala a zatýkala v řadách jeho hnutí.

Tohle tvrzení je ale poměrně mylné, protože policie pracovala na Hlubučkově kauze Dozimetr zhruba 2 roky, tedy ještě dávno před tím, než se současný ministr chopil svého úřadu. Kauza tak pravděpodobně byla již v takové fázi, že ji již zřejmě nebylo možné zastavit, ani kdyby někdo skutečně chtěl.

A ne, neobviňuji z tohoto záměru Víta Rakušana. Netvrdím, ani že by chtěl předseda hnutí STAN do budoucna ovlivňovat vyšetřování. Jde primárně o to, že situace, kdy policisté vyšetřují spolustraníky ministra vnitra, pod jehož úřad policie spadá, nevypadá vůbec dobře. O to hůře to vypadá, když se snaží o změny v její struktuře.

Netvrdím ani to, že reorganizace není potřeba. Podle policejního prezidenta, kterého Rakušan uvedl do funkce na začátku svého působení na ministerstvu, je přeskupení potřeba. Jako argumenty uvádí, že k efektivnějšímu fungování policie je potřeba vyčlenit z NCOZ dvě z pěti sekcí do samostatného útvaru, který se bude samostatně zabývat extremismem, terorismem a závažnou kyberkriminalitou.

Jen by tato reorganizace prostě vypadala daleko lépe a důvěryhodněji, kdyby ji prováděl například blízko-koaliční partner Ivan Bartoš než Vít Rakušan, který je ve viditelném střetu zájmů. A nic na tom nemění ani Rakušanovi psí oči.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x