
Z ministerstva nám dorazila čísla hospodaření státu za prvních pět měsíců tohoto roku a vypadá to, že z nedávno schváleného rozpočtu se stal cár papírů. Ze slavného ušetření o 100 miliard se stalo bájné přání, které nebude mít s realitou na konci roku zřejmě nic moc společného.
Minulá vláda Andreje Babiše původně navrhla pro letošní rok státní rozpočet se schodkem 377 miliard korun, ministryně Schillerová měla ale tendenci rozpočty nadhodnocovat (v roce 2021 se ‘sekla’ o 80 miliard oproti původně schváleným 500 miliardám).
Současný kabinet s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou pak letos v březnu schodek rozpočtu snížil na 280 miliard korun, i když o většinu snížení se postarala hlavně predikce vyšších příjmů. Jak však později současná vláda na vlastní kůži poznala, tak v opozici se ‘utrácení’ sice kritizuje velmi snadno, ale jakmile vám do rozpočtových plánů skočí nějaká krize, tak je těžké loď uřídit, ať už je za kormidlem státní kasy kdokoliv.
Babišova vláda řešila po většinu roku let 2020 a 2021 covidovou krizi, Fialově vládě do rozpočtové odpovědnosti hodilo vidle Rusko s invazí na Ukrajinu. Kdo má povědomí o ekonomické realitě, tak nemůže ani jedné vládě vysoké schodky v této velmi nejisté době během velkých a hned po sobě jdoucích krizí vyčítat.
Schodek státního rozpočtu se od ledna do května letošního roku vyšplhal již na 189 miliard korun, což je druhý nejhorší výsledek hned po minulém roce, kdy jsme první měsíce žili v lockdownu. Tentokrát v lockdownu nežijeme, nedotujeme z rozpočtu zavřené podniky, ale vyšší výdaje si zase vyžádala situace s příchodem ukrajinských uprchlíků.
K tomu všemu vláda dále plánuje rozdat v srpnu příspěvek 5000 korun na dítě, což bude stát státní kasu navíc dalších 9 až 10 miliard korun. I díky tomu je už nyní jasné, že původní výše rozpočtu v podobě 280 miliard na celý rok je nereálná.
Aktuální predikce reálného výsledku hospodaření státu se pro letošní rok pohybuje mezi 320 až 350 miliardami korun, což by byl velmi podobný výsledek jako v prvním covidovém roce za rok 2020. Výrazné šetření se tedy konat nebude ani letos. Tak třeba za rok.