Vláda schválila příspěvek 5000 korun pro rodiny. Jak se bude vyplácet?

ministr prace
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek1. 6. 2022

Vláda na svém středečním jednání schválila podobu příspěvku 5000 korun rodinám s dětmi. Návrh bude ještě schvalovat Poslanecká sněmovna. Jaké jsou parametry této podpory a jak se bude vyplácet?

reklama

S konkrétní podobou příspěvku přišla vláda na dnešní tiskové konferenci. Nárok na jednorázový pětitisícový příspěvek za každé dítě budou mít rodiny, jejichž dítě bude před datem 1. červencem mladší 18 let a zároveň příjem rodiny za rok 2021 nepřesáhl jeden milion korun hrubého.

Přečtěte si také: Jak ministr nevěděl, zda půjde o příjem v hrubém či čistém.

Domácnostem, které již nyní pobírají přídavky na děti, se tato mimořádná podpora přičte k výplatě automaticky. Ostatní si budou muset o podporu zažádat. Podle vlády se má jednat o jednoduchý systém vyplnění formuláře online.

Příjmy nebude třeba k žádosti dokládat, podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude stačit čestné prohlášení, že příjem rodiny nepřesáhl za minulý rok jednoho milionu korun. Stát by si následně měl skrz odvody sociálního pojištění a daní toto tvrzení ověřit, takže doporučujeme si příjmy předchozího roku skutečně zkontrolovat.

O tom, že chce vláda vyplatit jednorázový příspěvek 5000 korun rodinám s dětmi, se shodla již na konci dubna, finální podobu ale schválila až nyní. Vládní návrh zákona tak nyní poputuje do Sněmovny. Opozice již avizovala, že bude chtít navrhnout změny.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x