Komentář: Ministr vnitra by měl po dalším skandálu STAN rezignovat. Je ve střetu zájmů

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
starostove vit rakusan
Ministr vnitra a předseda STAN - Vít Rakušan
Foto: STAN
Autor: Petr Karásek15. 6. 2022

Není měsíc, kdy by na STAN nevyplavala nějaká nová kauza. Momentálně ta nejvážnější, a to korupční aféra náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Nedokážu si vůbec představit, že by v takové atmosféře mohl zastávat funkci ministra vnitra politik hnutí STAN, když policie řeší obvinění z korupce u vysoce postaveného člena stejného uskupení.

reklama

Jsem zastánce presumpce neviny, a to i u politiků, ale co je moc, to je příliš. Vzhledem ke všem předešlým kauzám politiků z řad hnutí STAN nepovažuji za pravděpodobné, že by se policisté z útvaru NCOZ natolik mýlili. Nejde navíc o kulantně řečeno první nejasnost v případě osoby Petra Hlubučka. Zhruba před měsícem měl problém vysvětlit, kde vzal na byty ve Španělsku. Možná právě i na to nám odpoví jeho současná kauza, kdy je vlivný pražský politik obviněn z přijetí úplatku.

S obviněným podnikatelem Redlem z korupční kauzy Petra Hlubučka se kromě jeho samotného stýkali z hnutí STAN podle informací Deníku N také europoslanec Stanislav Polčák, který proslul před pár měsíci sám kauzou provize za Vrbětice, a také současný ministr školství Petr Gazdík. Tohle je ta změna, která před volbami visela na plakátech?

Za skandální však považuji už samotný fakt, že ministr vnitra a zároveň předseda uskupení, na které za půl roku vládnutí vyšlo najevo několik potenciálně trestních kauz, si dovolil hned po svém nástupu na ministerstvo jako první věc vyměnit policejního prezidenta.

Měl by předseda STAN zůstat ministrem vnitra?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Nedokážu si představit, že by v tento okamžik Vít Rakušan jako předseda hnutí STAN mohl nadále plnit funkci ministra vnitra. Nyní je při obvinění vysoce postaveného politika hnutí, kterému zároveň šéfuje, ve střetu zájmů. Měl by rezignovat a post ministra vnitra by měl připadnout jiné koaliční straně. Nabízí se paralela s trestně stíhaným Andrejem Babišem, kdy funkci ministra vnitra ve vládě s důvěrou nezastával žádný člen hnutí ANO.

Zajímavé bude sledovat, zda bude Markéta Pekarová Adamová psát také i o svém koaličním partnerovi jako o korupčním hnutí. A jak vůbec zareaguje premiér Petr Fiala? Pokud předseda hnutí STAN nevyvodí sám odpovědnost, měl by konat v zájmu zdárného došetření Hlubučkovy kauzy premiér.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x