Komentář: Místopředsedové se ve STAN točí jako na orloji. Bude příště kandidovat zase Gazdík s Polčákem?

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
rakusan a gazdik
Vít Rakušan na snímku z roku 2016, kdy straně šéfoval Petr Gazdík
Foto: STAN
Autor: Petr Karásek23. 7. 2022

Na mimořádném sjezdu, kdy hnutí STAN zbyli prakticky ve vedení jen dva lidé včetně předsedy Rakušana, se hnutí snažilo o restart a proklamovanou změnu. Zvolilo si staronového předsedu a své nové místopředsedy, mezi kterými je i Jan Farský, který však bude ještě do září v Americe.

reklama

Na scénu se nám tak po sněmu slavnostně a s famfáry vrací Jan Farský, který před půl rokem nepříliš slavně odjížděl do Ameriky a způsobil tak vlastně jednu z prvních kauz hnutí, kterou ale kauza Dozimetr dokonale převálcovala. V historii STAN však není Farského comeback zdaleka prvním návratem do vedení.

Takový Petr Gazdík, který hrdinsky rezignoval na post ministra školství hned poté, co v médiích vyšlo z policejních spisů najevo, že komunikoval přes šifrovaný telefon s obviněným podnikatelem v kauze Dozimetr Redlem a toho času nesvéprávným člověkem, zastával už post předsedy hnutí v letech 2009 až 2014 a podruhé v letech 2016 až 2019.

Ale není to jediné angažmá tohoto “otce zakladatele” ve vedení STAN, protože v letech 2014 až 2016 si Gazdík vyzkoušel post prvního místopředsedy a od roku 2019 do letošního kauzy Dozimetr byl zase ve vedení obyčejným místopředsedou.

U druhého otce zakladatele Stanislava Polčáka a dalšího z hrdinů kauzy Dozimetr, který zareagoval na styky s podnikatelem Redlem ohromným počinem v podobě pozastavení svého členství ve STAN, jsme měli jednu jistotu, a to takovou, že se aktuálně ve vedení neobjeví. Ale všem dnům není konec, protože místopředsedové se ve STAN točí jako apoštolové na orloji, čehož je samotný Polčák živoucím důkazem.

Polčák má za sebou bohatou historii ve vedení hnutí, protože v letech 2011 až 2014 vykonával funkci prvního místopředsedy a řadového místopředsedu zastával dokonce třikrát, konkrétně v letech 2009 až 2011, poté 2014 až 2017 a naposledy od roku 2021 do letošního března, kdy vyšlo najevo, že si řekl zastupovaným obcím o tučnou provizi při odškodňování občanů zasažených výbuchy ve Vrběticích.

Již zmíněný Jan Farský byl poté ve funkci prvního místopředsedy od roku 2019 do současnosti, funkci ale od začátku roku kvůli svému pobytu v Americe prakticky nevykonával. Po zářijovém návratu tak zažije na základě výsledků mimořádného sněmu svůj comeback do vedení hnutí v podobě řadového místopředsedy, což však ve STAN není očividně nic neobvyklého. Nedivil bych se ani tomu, kdyby na některém příštím sněmu kandidoval do vedení opět Gazdík, nebo třeba dokonce Polčák a Farský se zkusil dostat zase na post prvního místopředsedy.

STAN tímto připomíná spíše rodinnou firmu, ve které se otci zakladatelé a seniorní členové nechtějí vzdát svého vlivu, než standardní politické uskupení. Na rodinném principu však fungují i mafie. Korupční kauza okolo bývalého pražského radního Hlubučka a podnikatele Redla, který byl napojen i na Gazdíka s Polčákem, to tímto směrem posouvá.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x