Stanjura šetří, nemusí řešit covid, má rekordní příjmy. Přesto vykouzlil podobný dluh jako Schillerová

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
zbynek stanjura
Ministr financí Zbyněk Stanjura
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka26. 7. 2022

Ministr financí Zbyněk Stanjura nám představil svůj upravený návrh rozpočtu pro tento rok. Vládní koalice v březnu původně schválila rozpočet se schodkem 280 miliard, čímž chtěla vyslat signál, že oproti předchozí vládě ušetří. To se ve výsledku moc nepodaří.

reklama

Současný Stanjurův návrh počítá se schodkem téměř 330 miliard. Někteří analytici však předpokládají, že schodek může letos reálně dosáhnout až 350 miliard, což už by byl velmi podobný schodek rozpočtu jako měla Alena Schillerová v prvním covidovém roce 2020.

Situace se zdá být podobná, ale není. Ministr financí Stanjura řeší sice zvýšené výdaje související s válkou na Ukrajině, inflací a zdražujícími se energiemi. Ale zároveň šetří, kdy došlo kupříkladu ke snížení slev na jízdném, nemá uzavřenou výraznou část ekonomiky kvůli covidu, nemusí ani kvůli covidu vyplácet kompenzace a díky inflaci se může pochlubit výrazně rekordními příjmy státního rozpočtu. Že se mu poté z toho podařilo vykouzlit podobné číslo jako předchozí ministryni, není bohužel žádné kouzlo, ale tvrdá realita.

Předchozí ministryni financí se v internetových kruzích nechvalně přezdívá Dlužena Schillerová či Alena Von Bankrot. Dlužek Stanjura si ale v tomhle ohledu s Dluženou příliš nezadá. Byla to však právě současná vládní koalice, která až kolikrát nepochopitelně kritizovala v době covidu vysoké schodky rozpočtu předchozího kabinetu.

Jak kdyby nedokázali pochopit, že v době covidové krize, kdy byla v roce 2020 vlivem lockdownů uzavřena podstatná část ekonomiky po zhruba 5 měsíců a poté v roce 2021 po dobu až 8 měsíců. Jako kdyby nikdo z tehdejší opozice nechápal, že když vám nejede ekonomika naplno, ale naopak vydáváte kompenzace podnikatelům, po kterých volaly i strany současné vlády, nenecháte nikoho pomocí různých programů, které něco stojí, takzvaně padnout na dno, což proklamuje v současnosti i Fialův kabinet, že něčím se to jednoduše zalepit musí. A tím něčím je státní dluh.

Co však čert či Putin nechtěl, současnou vládu postavil do podobné pozice, kdy musí nečekané události lepit vyšším státním dluhem. Ani bych to Zbyňku Stanjurovi a zbytku kabinetu nevyčítal, kdyby však sami u předchozího kabinetu nevedli tak společensky nezdravě agresivní rétoriku ohledně údajného rozvratu veřejných financí.

Je to přesně ta situace, kdy si takzvaně naběhnete na vidle, a to v plné rychlosti. Pokud by totiž probíhal za Aleny Schillerové devastující rozvrat veřejných financí, co probíhá za Zbyňka Stanjury při podobném schodku?

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x