Nora Fridrichová by měla skončit. Její pořad na obrazovky České televize nepatří

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
nora fridrichova
Moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová
Foto: Česká televize
Autor: Simona Dvořáčková21. 2. 2023

Někteří mají tendenci stěžovat si na Českou televizi, což je mnohdy nespravedlivé. Trnem v oku bývá zejména pořad Nory Fridrichové 168 hodin, u kterého se opakovaně ukazuje výrazně tendenční vedení pořadu, což odporuje požadavkům na vyváženost veřejnoprávní televize. Kdyby byl pořad na komerční televizi, tak je vše v pořádku, ale na obrazovky České televize podle mého názoru takto silně tendenční pořady nepatří.

reklama

Rada České televize například nedávno dala za pravdu Alianci pro rodinu, která si stěžovala na reportáž s názvem Pro všechny, která ve své podstatě propagovala manželství pro homosexuální páry, což je jasný názor autorů směrem k divákům pořadu, ale protože reportáž neposkytla úhel pohledu druhé strany, bylo to považováno za jednostranné (a tedy neobjektivní) vedení reportáže. Fridrichová si za touto reportáží stojí, jak uvádí iDNES.

Pořad 168 hodin je publicistický pořad, ve kterém se odráží názory autorů – moderátorky a reportérů. Nora Fridrichová a ostatní reportéři České televize ve své reportáži z novinářského pohledu nic v zásadě neporušili, ale nejsem si jistá, zda by na veřejnoprávní televizi měl vůbec být prostor pro takto silně vyhraněné názorové pořady, kterým 168 hodin pod vedením Fridrichové je. Veřejnoprávní televize by totiž měla dbát v první řadě na vyváženost a objektivitu, a ta se v takovýchto publicistických pořadech rozchází. O to více, pokud má sám autor značně vyhraněný názor na dané téma.

Bývalé reportérky pořadu 168 hodin hovoří podle serveru Seznam Zprávy dokonce o šikaně ze strany moderátorky. “Všichni chodili do práce, na poradu, a bylo jim špatně z toho, co bude. Normálně jsme ráno před prací zvracely,” cituje server bývalé reportérky. Pokud má Nora Fridrichová kolem sebe lidi, kteří se ji bojí, je celkem jasné, že ona sama má poté na podobu pořadu v podstatě absolutní vliv.

Shodou okolností kvůli podobným prohřeškům vůči svým podřízeným skončil už v lednu i šéf druhého podobně vyhraněného publicistického pořadu z obrazovek České televize Reportéři ČT Marek Wollner, který byl nařčen i ze sexuálního obtěžování. Něco nezdravého je tedy zřejmě ve vzduchu na Kavčích horách, řekl by nejeden z nás.

Nora Fridrichová i Marek Wollner působí (či Wollner působil) ve vedení těchto názorových pořadů dlouhá léta, druhý jmenovaný konkrétně 24 let. Po jisté době dochází u lidí v mnoha oborech k určité profesní deformaci, kdy jsou lidé v těchto vrcholných novinářských pozicích mimo jiné až moc přesvědčeni o své pravdě a o tom, jak svou práci dělají skvěle. A pokud se jim poté někdo postaví, může to končit i šikanou.

Podle dnešních informací na MediaGuru si už Wollner našel nové zaměstnání u názorového Forum 24. Nora Fridrichová by podle mého názoru měla podobně jako on ve své pozici skončit a Česká televize by měla zůstat primárně u zpravodajství, které má jinak nejkvalitnější v Česku. O to více, pokud obsah zmíněných pořadů určují lidé jako Fridrichová a Wollner, kteří zastrašují své podřízené a celý pořad je poté bez patřičné názorové oponentury jen hlásnou troubou jejich vlastních názorů, a to za peníze nás všech.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x