Komentář: Prezidentem bude Petr Pavel, o vítězi rozhodnou dezoláti

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
general pavel prezident
Zřejmě budoucí prezident Petr Pavel
Foto: se souhlasem Petra Pavla
Autor: Petr Karásek19. 1. 2023

Máme týden a půl do volby nového prezidenta a já mám o vítězi jasno – na Hrad usedne Petr Pavel. Co mě k tomu vede? Hned několik vodítek, ale to nejvýznamnější, které podle mého názoru rozhodne, bude volba takzvaných dezolátů, což dnes rozeberu ve svém komentáři.

reklama

Slovo dezolát se uchytilo v internetovém, ale i mediálním prostoru v době, kdy aktivista Ladislav Vrabel dostal zkraje září minulého roku na protivládní demonstraci na Václavské náměstí zhruba 70 tisíc nespokojených lidí, které nejprve premiér Fiala označil za proruské síly. Vrabel následně organizoval několik dalších demonstrací, o jejichž účastnících jako o dezolátech hovořila v rozhovoru pro server PrahaIN ministryně obrany Jana Černochová.

Samotné slovo dezolát má pejorativní podtext a má za cíl zesměšnit danou osobu či skupinu osob. Obecně se za pojmem dezoláti skrývají protagonisté dezinformační scény, kteří mají tendenci věřit konspiračním teoriím a rekrutují se často z řad takzvaných antivaxerů, tedy těch, kteří za minulé vlády odmítali covidová opaření a očkování.

Já bych si o nikom nedovolil říci, že je dezolát, tak jak se tomu mnohdy v internetovém prostoru děje, ale faktem je, že jednou z výrazných tváří výše popsané společenské skupiny je právě již zmíněný organizátor demonstrací Ladislav Vrabel. Při pohledu na jeho facebookový profil a pročtení několika komentářů zjistíte, že tato skupina lidí podporovala v prvním kole prezidentských voleb jednoznačně Jaroslava Baštu a druhé kolo je pro ně Sophiina volba.

Bašta obdržel 4,45 procent, což není mnoho, ale právě tato procenta mohou být pomyslným jazýčkem na vahách. Pro tuto skupinu lidí je však Petr Pavel na prezidentském postu, který nás má podle jejich názorů zatáhnout do války s Ruskem, skoro stejné zlo jako Andrej Babiš, kterému nemohou zase odpustit opatření během covidové krize.

Při vyhodnocení komentářů u příspěvků, které mají na Vrabelově profilu stovky reakcí, přeci jen zjistíme, že menší zlo pro tuto skupinu značí Andrej Babiš a že jej budou někteří ač se značnou nechutí volit. Stejně tak se rozhodl pro volbu Babiše i samotný Vrabel, ale zároveň ve stejném příspěvku nasdílel video, proč Babiše nevolit, což ukazuje ukázkovou rozpolcenost jeho samotného.

Z toho usuzuji, že takzvaní “dezoláti” pro svou vnitřní rozpolcenost z velké části ke druhému kolu vůbec nepřijdou. Osobně si myslím, že druhé kolo prezidentské volby bude daleko vyrovnanější, než si mnozí myslí, a právě tato neúčast voličů, kterých může být klidně i 100 až 200 tisíc, co by se pravděpodobně u urny s velkým sebezapřením přiklonili spíš k Andreji Babišovi, nakonec rozhodne, že se prezidentem stane generál Pavel.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x