Komentář: Tak pozor. Generál Pavel chce ohýbat Ústavu stejně jako Zeman

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
petr pavel prezident
Favorit prezidentské volby - generál Petr Pavel
Foto: GP61editor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Autor: Petr Karásek13. 1. 2023

Dnes a zítra nás čeká jeden z dalších svátků demokracie v podobě prezidentských voleb. Je to svátek poměrně nový, protože poprvé jsme si volili přímo prezidenta teprve před 10 lety, kdy vyhrál svou první prezidentskou volbu dosluhující současný prezident Miloš Zeman.

reklama

Miloši Zemanovi bylo často vytýkáno veřejností, že ohýbá Ústavu podle toho, jak se mu to hodí. Jestli jste si však mysleli, že silový typ prezidenta, který si ohýbá Ústavu dle svých politických preferencí, odchodem Zemana skončí, tak jste se zřejmě mýlili.

Ve včerejší prezidentské debatě na TV Nova se totiž generál Petr Pavel, který je těsně před zahájením těchto voleb největším favoritem na příští hlavu státu, už podruhé za sebou prokecl, že by nejmenoval ministra ze stran, které podle něj zastávají extrémní názory a jsou i v Parlamentu.

Generál svým výrokem myslel SPD, protože den předtím v televizní debatě na CNN Prima News uvedl s lehce satirickým komentářem, že by nejmenoval Tomia Okamuru (předsedu SPD) ministrem školství. Jako důvod uvedl, že by hrozilo mravní ohrožení mládeže. To se dalo považovat ještě za vtip, ale myslel to zřejmě vážně.

Pavlovy názory na fungování úřadu prezidenta jdou však možná ještě za hranu toho, co dělal během svého prezidentství Miloš Zeman, protože čistě hypoteticky – kdyby se prezidentem stal Andrej Babiš, tak může ze stejného důvodu odmítnout ministra ze strany polistopadového kartelu? Pro objasnění – jako takzvaný “polistopadový kartel” nazývá Babiš takzvané tradiční demokratické strany, které vládly před nástupem hnutí ANO. Nikoliv, ale byl by to stejně lichý argument jako u generála Pavla.

Takové kádrování ministrů na politicky přijatelné a politicky nepřijatelné je naprosto mimo naši Ústavu, která hovoří o tom, že prezident jmenuje ministra na návrh předsedy vlády. A příštím předsedou vlády může být klidně opět Andrej Babiš, čemuž by nasvědčovaly aktuální průzkumy, a následně utvořit vládu s dnes druhou opoziční stranou SPD, což by byl výsledek demokratické volby občanů.

Silové vnímání prezidentské úřadu, které zavedl Miloš Zeman, zdá se, že s jeho osobou jen tak neskončí. Pokud se generál Pavel stane prezidentem, máme se asi, na co těšit. Už o lecčems svědčí jeho volební slogan “řád a klid” – generál nám ho zřejmě plánuje tak trochu autoritářsky zařídit všemi prostředky, a to i těmi, které odporují Ústavě.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x