Komentář: Referendum o vládě dopadlo pro vládu vítězně. Občané ukázali, že jsou s vládou nadmíru spokojení

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
koalice spolu
Lídři vládních stran z koalice Spolu
Foto: Spolu
Autor: Petr Karásek1. 10. 2022

Mělo to být referendum o vládě, kde měli nespokojení občané s vládou Petra Fialy projevit svůj odpor. Nestalo se tak. Nejenže voliči v senátních volbách neuštědřili vládním stranám opozicí tolik očekávaný výprask, ale vládní strany si na mandáty dokonce polepšily. Výsledek referenda je tedy takový, že občané jsou s vládou Petra Fialy nadmíru spokojení.

reklama

Druhé kolo senátních voleb doprovázela tradičně nízká volební účast, i když její celorepublikový průměr výrazně navýšil jihlavský souboj mezi předsedou Senátu Milošem Vystrčilem jakožto jasným zástupcem vlády proti opozicí vyslané Janě Nagyové, která je zároveň obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Zde dosáhla volební účast téměř 40 procent, v ostatních obvodech šlo o tradičně žalostnou účast do 20 procent.

Pokud však někdo chodí na demonstrace protestovat proti vládě a nešel ve svém volebním obvodu, kde senátní volby probíhaly, vůbec volit, měl by dotyčný přestat vyřvávat na náměstích, protože pro politickou změnu neudělal vůbec nic.

Pro některé je však jednodušší nastoupit na autobus, jet s partou na Václavské náměstí a tam vyřvávat své nereálné požadavky. Ale když dotyčný může svou volbou skutečně ovlivnit chod země, tak raději zůstane doma. To je symbolické.

Demokracie se však nedělá na náměstích, ale právě ve volbách. Vzkaz voličů je po letošních senátních volbách jasný, jsou spokojení s vládou Petra Fialy. Vládní strany nejenže udržely počet senátorských mandátů, ale dokonce počet mandátů lehce navýšily.

Vládní kandidáti skoro všude porazili svého opozičního soupeře, kterým byl nejčastěji kandidát ANO. Hnutí ANO zabodovalo pouze tam, kde vládní strany neměli ve 2. kole žádného kandidáta. Na stejném principu zvítězila obráceně i protestní nezávislá kandidátka Jana Zwyrtek Hamplová, která porazila kandidátku ANO.

Vládní strany utrpěly ve druhém kole v přímém souboji prohru pouze v Plzni proti nezávislé kandidátce Daniele Kovářové a v pro ně tradičně slabém východě republiky ve Frýdku-Místku, kde však společný kandidát ČSSD a ANO porazil kandidáta Spolu jen o necelé procento. A to je pro vládu jednoduše skvělý výsledek a jasný vzkaz voličů.

Pro Andreje Babiš a hnutí ANO dopadlo druhé kolo brutální porážkou, kdy z 18 postupujících kandidátů hnutí z prvního kola, získali v tom druhém mandát samostatně za ANO pouze dva z nich. To zřejmě definitivně rozhodlo i o Babišově účasti či lépe řečeno neúčasti v prezidentských volbách. Pro vládní strany skončily senátní volby velkou výhrou, která může posilnit jejich mandát a utvrdit v pokračování své politiky.

Neprohrál však jen Andrej Babiš, prohráli i všichni protivládní demonstranti, kteří si však za prohru mohou z velké části sami, když rozhodli svou neúčastí o vítězství vládních stran. Jejich požadavky na náměstích nic nezmění, vláda vychází z voleb posilněna.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x