Kubiceho zpráva v roce 2006 ovlivnila volby. Podaří se to letos i Pandora Papers?

Glosa
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
babis andrej
Premiér Andrej Babiš
Foto: Twitter Andreje Babiše
Autor: Radek Polívka4. 10. 2021

Psal se rok 2006 a pár dnů před volbami v Česku byla zveřejněna tzv. Kubiceho zpráva. Policista Jan Kubice předal tehdejším poslancům bezpečnostního výboru zprávu, která ovlivnila volby. Dnes možná vidíme něco podobného, kdy pět dnů před volbami vypukla kauza Pandora Papers, ve které hraje roli Andrej Babiš. Jestli jsou Pandora Papers letošní Kubiceho zprávou, uvidíme už za pár dní.

reklama

Jan Kubice v roce 2006 jako ředitel ÚOOZ předal tehdejším poslancům bezpečnostního výboru Zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, kdy tímto krokem obešel i své nadřízené. Informace z Kubiceho zprávy následně unikly do médií. Stalo se tak 4 dny před volbami, které tato zpráva ovlivnila.

Kubiceho zpráva

Kubice ve své zprávě upozorňoval na sílící vliv organizovaného zločinu v Česku a na to, že někteří politici z ČSSD se podle něj snaží zmařit vyšetřování určitých případů. Nic z toho se později neprokázalo.

Výsledek vyrovnaných voleb, ve kterých se hrálo o každý mandát, to ovšem výrazně ovlivnilo. Volby, ve kterých vyhrála ODS, skončily patem, i když se předpokládalo, že levice bude mít těsnou většinu.

Po prvním neúspěchu sestavila ODS napodruhé Topolánkovu vládu, která však disponovala přesně 100 poslanci. Důvěru získala s přispěním dvou přeběhlíků z ČSSD Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. ČSSD, které scházel jeden mandát k většině, tak skončila nakonec po celé volební období v opozici. Vládě byla následně v roce 2009 vyslovena nedůvěra.

Podobně vyrovnané je to i v letošních volbách, kdy o většině ve Sněmovně může rozhodovat jeden či dva poslanci. Budou Pandora Papers letošní Kubiceho zprávou?

Pandora Papers

V kauze Pandora Papers rezonuje v Česku jméno premiéra Babiše, který měl v roce 2009 převést přes offshore společnosti téměř 400 milionů korun, za které nakoupil nemovitosti ve Francii. “Andrej Babiš si přes své offshory poslal skoro 400 milionů korun, za které si posléze koupil nemovitosti na francouzské Riviéře, včetně zámečku Bigaud,” píše server Investigace.

Zásadní otázkou je, zda je takový převod nelegální? Pravděpodobně ne. Je to však minimálně netransparentní. “Bylo to doporučení realitní kanceláře, doporučila to koupit přes advokáta. Není to nic nelegálního,” uvedl Babiš pro Novinky.cz.

Záležitostí se již začala zabývat policie ČR, a to je správně, protože nejde jen o osobu Andreje Babiše. V dokumentech Pandora Papers má figurovat až 300 významných Čechů. Má tak být ukázáno i na další české byznysmeny, lokální politiky či bývalého ministra, proto je třeba celou záležitost vyšetřit, protože v některých případech může jít o nelegální aktivity.

Ze strany serveru Investigace však bylo nyní zveřejněno pouze jméno Andreje Babiše, další jména prý budou přidávat postupně. A tak se mnoho lidí zřejmě vzhledem k načasování neubrání vzpomínkám na již zmíněnou Kubiceho zprávu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x