V debatě na Primě uspěli Fiala i Babiš, tomu pomohly SMS hlasy. Bartoš odvrátil debakl hlasy přes internet

fiala babis
Vítězové debaty Petr Fiala (Spolu) a Andrej Babiš (ANO)
Foto: Facebook Petra Fialy / Facebook Andreje Babiše
Autor: Petr Karásek3. 10. 2021

V předvolební debatě Česko hledá premiéra, které se na CNN Prima News účastnili lídři čtyřech uskupení s nejvyššími preferencemi, uspěli Petr Fiala za koalici Spolu a Andrej Babiš z hnutí ANO. Debaty se účastnil i lídr Pirátů a Starostů Ivan Bartoš a také předseda SPD Tomio Okamura.

reklama

Moderátoři na začátku debaty informovali o tom, že na základě hlasování diváků postoupí do závěrečné debaty první dva lídři.

Hlasování tentokrát probíhalo pomocí SMS hlasů a registrovaných účtů na webu Primy, což byla zřejmě jasná snaha o větší regulérnost hlasování než při tom minulém, ve kterém vyhrál Vít Rakušan, kdy se však ukázalo, že u internetového hlasování bez registrace bylo možné za určitých okolností hlasovat vícekrát.

Celkové výsledky:

 1. Petr Fiala – 35,4 %
 2. Andrej Babiš – 34,4 %
 3. Ivan Bartoš – 19,8 %
 4. Tomio Okamura 10,4 %

Na prvním místě se v součtu hlasování na internetu i přes SMS umístil Petr Fiala s 35,4 procenty hlasů, hned za ním Andrej Babiš s 34,4 procenty, třetí Ivan Bartoš získal 19,8 procent a poslední Tomio Okamura  10,4 procent.

Babiše vynesly SMS zprávy, Bartošovi pomohl internet

Zajímavý byl u dvou aktérů rozdíl v internetovém hlasování na webu CNN Prima News oproti celkovým výsledkům.

I na internetu vyhrál v čase, kdy moderátoři oznámili konečné výsledky, Petr Fiala se 41,5 procenty, druhý však skončil Ivan Bartoš s 34 procenty. Andrej Babiš získal od diváků na internetu pouze 16,2 procenta hlasů, poslední i zde skončil Tomio Okamura s 8,3 procenty.

Hlasování na internetu:

 1. Petr fiala 41,5 %
 2. Ivan Bartoš 34 %
 3. Andrej Babiš 16,2 %
 4. Tomio Okamura 8,3 %

Při srovnání s celkovými výsledky se ukazuje, že Andreji Babišovi výrazně pomohly hlasy přes SMS zprávy, což je metoda, kterou s vysokou pravděpodobností využili spíše starší diváci. Ivanu Bartošovi pomohl zase významně internet, což bude také jasnou odpovědí na to, proč minule dominoval Rakušan a Babiš neuspěl.

Pokud bychom sestavili žebříček hlasování pouze na základě SMS zpráv a za předpokladu, že dorazilo zhruba stejně hlasů přes internet a stejně prostřednictvím telefonu, mohlo by vypadat pořadí následovně.

Hlasování přes SMS:

 1. Andrej Babiš 52,5 %
 2. Petr Fiala 29,5 %
 3. Tomio Okamura 12,5 %
 4. Ivan Bartoš 5,5 %

Podotýkáme, že se jedná pouze o hypotetickou simulaci SMS hlasování, protože její dílčí výsledky CNN Prima News nezveřejnila. Nicméně je pravděpodobné, že premiér Babiš v telefonním hlasování mohl získat až okolo 50 procent hlasů a předseda Pirátů v něm naopak totálně propadl.

Různé typy hlasování tak u Babiše i Bartoše odráží ukázkově i jejich voličských elektorát. U Okamury a Fialy není rozdíl tolik patrný.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x